Yaşam Tarzı 01 HAZİRAN 2011 / 17:25

58 ülkeden 2 bin kişinin YouTube üzerinden şarkı söylediği siber koroyla tanışın

Eric Whitacre'nin dünyanın dört bir yanından insanları YouTube'da şarkı söylemeye ikna edip hepsini bir araya getirerek siber koro oluşturduğu proje, dinleyenleri hayretler içinde bırakıyor. Gençliğinde pop yıldızı olmak isteyen, fakat daha sonra bir koroya katılmasının ardından deyim yerindeyse hayata bakışı değişen Eric Whitacre'nin YouTube üzerinden gerçekleştirdiği "Siber koro" projesinde ikinci parça yayına girdi.

Whitacre'in "Lux Aurumque" adlı ilk parçası, 12 ülkeden 185 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmişti ve yaklaşık 2,5 milyon kişi tarafından izlenmişti.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=D7o7BrlbaDs[/youtube]

İkinci parça olan "Sleep" ise projeyi çok daha ileri bir noktaya taşıdı ve 58 ülkeden 2 bin kişinin katılımıyla gerçekleşti.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6WhWDCw3Mng[/youtube]

Gerçekten etkileyici. Peki Whitacre bu fikre nereden kapıldı ve projesini nasıl gerçeğe dönüştürdü? Merak edenlerin aşağıdaki TED videosunu izlemelerini hararetle tavsiye ederiz. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun