Yaşam Tarzı 15 MART 2012 / 13:06

4G’de de FaceTime’a izin yok

4G’de de FaceTime’a izin yok

LTE şebekelerini destekleyen yeni nesil iPad’de bile FaceTime sadece kablosuz ağda kullanılabiliyor.Apple’ın oyuncaklarını eğlenceli hale getiren önemli özellikleren biri olan FaceTime uygulaması, ön yüz kamerasının cihazlara gelmesiyle birçok kulanıcının beğenizini kazandı. iPad 2’den ve iPhone 4’ten beri iOS’larda bulunan bu uygulamanın tek dezavantajı (ya da avantajı mı desek?) sadece kablosuz ağ bağlantısıbulunan yerlerde kullanılabilmesi.

Önceleri bant genişliğinin yeterli olmaması nedeniyle Apple tarafından konduğu düşünülen bu kısıtlamanın, yeni nesil iPad’de de devam etmesi ABD’deki kullanıcılar için biraz sinir bozucu bir hal aldı. Çünkü LTE (4G) şebekelerini destekleyen yeni iPad artık kablosuz ağdakinden bile daha hızlı ama yine de FaceTime kullanılamıyor.

Her şey kullanıcı paketi aşmasın diye

Apple’ınsa nu konuda diretmesinin nedeni sağlam bir temele dayanıyor: Paket aşımı. Dakikada yaklaşık 3 megabayt veriyi aktararak çalışan FaceTime uygulamasının yarım saatlik kullanımı 90 megabaytlık bir harcama ortaya çıkarıyor. AT&T’nin en küçük LTE internet paketi 250 megabayt ile sınırlı ve fiyatı da 14.99 dolar.

Dolayısıyla eşi ve dostuyla ayda 1 saat görüntülü görüşme yapan bir ABD’li kotasının büyük kısmını sadece FaceTime ile doldurmuş oluyor. Rutin güncellemelerle bile kotanın aşılması an meselesi haline geliyor ve çok yüksek iletişim faturalarıyla yüz yüze geliniyor.

(Ed: Apple’ın ‘ya adam gibi olsun ya da hiç olmasın’ mantığı burada da açıkça ortaya konuyor. Görünen o ki şirket, FaceTime’ın LTE üzerinden kullanıldığı anlarda görüntü kalitesini düşürmeyi veya ekran boyunu küçültmeyi düşünmüyor bile.)
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun