Yaşam Tarzı 17 KASIM 2011 / 17:36

3. Karadeniz Enerji ve Ekonomik Forumu başladı

Karadeniz bölgesindeki enerjinin ve ekonominin geleceğinin ele alındığı forum, resmi ve sivil kuruluşlardan temsilciler ile iş dünyasından çok önemli isimleri ağırlıyor.Avrasya, AB ve ABD’den gelen üst düzey bürokratlar, akademisyenler ve iş ve STK dünyasının önde gelen isimlerinin katıldığı ve Karadeniz bölgesinde enerjinin geleceğinin tartışıldığı 3. Karadeniz Enerji ve Ekonomik Forumu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasıyla İstanbul’da başladı. Avrasya Bölgesi ile Doğu-Orta Avrupa ve Uzak Doğu Ülkeleri ve ekonomileri arasındaki ilişkileri geliştirmeyi ve sürekli hale getirmeyi hedefleyen forum, bu ülkeleri ve iş dünyasını ABD’nin Transatlantik Topluluğunun önde gelen oyuncularıyla biraraya getirmeyi de amaçlıyor.

Türk hükümeti ile Atlantic Council Dinu Patriciu Eurasia Center işbirliğinde, çok sayıda bölgesel ve uluslararası kurum ve kuruluşun desteğinde düzenlenen forum, Atlantic Council Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Frederick Kempe ve Atlantic Council Yönetim Kurulu Başkanı Chuck Hagel’in karşılama konuşmalarıyla başladı. Frederick Kempe, “Bazı sorunların yaşandığı bu bölgede Türkiye, bir istikrar limanı olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye önemli bir enerji oyuncusu ve Türk ekonomisi çok canlı. Siyasette de Türkiye'nin uluslararası ilişkileri şekillendirici rolü bu bölgede bariz bir biçimde görülmektedir” diye konuştu.

“Enerji işbirliğinin unsuru olmalı”

Başbakan Erdoğan, farklı konulara değindiği konuşmasında Avrasya’nın çok önemli bir bölge olduğuna dikkat çekerek, enerjinin dünyada rekabet unsuru olmaktan çıkıp işbirliği unsuru haline gelmesi gerektiğini belirtti. Türkiye’nin konumu nedeniyle ‘by-pass’ boru hatlarına da ağırlık vermek zorunda olduğunu belirten Erdoğan, “Küresel ve ekonomik dengeyi korumak Türkiye’nin en doğal hakkı. Bu yüzden ‘by-pass’ boru hatlarına ağırlık vermek zorundayız” diye konuştu.

Nükleer enerji ile ithalata bağımlılığın azalacağını da belirten Erdoğan, dünyadaki en büyük on ekonomi arasında yer alacağı 2023 yılına kadar Türkiye’nin enerji talebinin de yüzde 6-7 oranında artacağını belirtti.

“Türkiye değişimin merkezi”

Chuck Hagel ise içinde bulundukları bu dönemin kelimenin tam anlamıyla tarihi bir dönem olduğunu belirterek, daha önce hiç görülmemiş bir biçimde ekonomik gücün yayılımında değişiklik olduğunu gördüklerini, bu ittifaklar ve ilişkilerin özellikle bu bölgede büyük önem taşıdığını kaydetti. Hagel, “Türkiye de bu boyutun önemli merkezlerinden biri” dedi.

Forum’da konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner de, sivil toplumun, özellikle de iş dünyasının jeostratejik önemi giderek artan Karadeniz bölgesinde daha etkin bir rol oynamasının büyük önem taşıdığını vurgulayarak, “Söz konusu işbirliğinin tek bir sektöre odaklı olmaması, ekonominin geneline yöneltilmesi, bölgenin uzun vadeli istikrarına daha çok katkı sağlayacaktır” dedi. Boyner, günümüzde, Türkiye'nin güçlü tarihi ve kültürel bağlarının bulunduğu Balkanlar, Kafkasya ve Orta Asya'yı içine alan geniş Karadeniz havzasının, elinde bulundurduğu enerji ve doğal kaynaklar sayesinde küresel rekabetin en önemli mücadele alanlarından biri haline geldiğini söyledi.

2 gün boyunca farklı başlıklar ele alınacak

Uluslararası katılımcıları arasında ABD Eski Dış İşleri Bakanı Madaleine Albright, Irak Enerji İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Hüseyin El Şahristani, ABD Dış İşleri Bakanlığı Avrasya Enerji Özel Temsilsici Büyükelçi Richard L. Morningstar, Gürcistan Başbakan Yardımcısı Giorgi Baramidze ve Bosna Dışişleri Bakanı Sven Alkalaj gibi önemli isimlerin yer alacağı Forum’da katılımcılar iki günü aşkın süreyle; ‘bölgesel altyapı ihtiyaçları’, ‘kapasite’ ve ‘finansman’, ‘Fukushima’nın ardından nükleer enerjinin geleceği’ ve ‘konvansiyonel olmayan gaz ve enerji ile ekonmik eğilimler’gibi başlıklarda pek çok konuyu ele alacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun