Yaşam Tarzı 21 EYLÜL 2011 / 12:32

2012 Olimpiyat Oyunları'nda meşale taşıyacaklara bir de robot eklendi

2012 Olimpiyatlarında meşaleyi o mu taşıyacak?

2012'de Londra'da gerçekleştirilecek Olimpiyat Oyunları'nda meşaleyi taşımak için adı geçen adaylar arasına ilk kez bir robot yer alıyor. Aberystwyth Üniversitesi (ed: ne zor bir isim!) Bilgisayar Bilimleri Bölümü araştırmacılarından James Law'ın icat ettiği ve önerdiği 90 santim boyundaki iCub adlı robotun adaylığı, 1912'de doğan bilgisayar bilimleri öncüsü Alan Turing'in anılmasına da vesile olacak. Law, "Bu sayede Alan Turing'in hatırasını ona yakışan bir şekilde anarken, bize verdiği ilhamı gelecek nesillere de aktarmak için bir fırsat bulabiliriz" diyor.

Şimdiki soru ise binlerce yıldır sadece insana özgü bir mücadelenin sergilendiği Olimpiyat Oyunları'nın görkemli açılışında bir robot görmeye hazır olup olmadığımız. Diğer yandan aslında iCub da insanın daha hızlı, daha güçlü, daha yüksek tutkusunun bir diğer alandaki yansımasını temsil ediyor. Çevresini inceleyerek uyum sağlayabilen, bir çocuk misali öğrenebilen ve öğrendiklerini uygulayabilen bu robotun yetenekleri bir hayli zengin.

Sonucun ne olacağını yakında göreceğiz...
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun