Yaşam Tarzı 08 ŞUBAT 2012 / 20:20

2012 First Lego League (FLL) Turnuvasında geri sayım başladı

Lego ve First kuruluşlarının düzenlediği 2012 First Lego League (FLL) Turnuvası’nın sekizincisi, bu yıl ODTÜ Eğitim Bilimleri Fakültesinde 17-19 Şubat’ta gerçekleşecek. Etkinliğe 22 ilden 80 takım ve 800 çocuk katılacak. Turnuva boyunca 100 kadar gönüllü görev alacak.

9-16 yaş arası çocuklardan oluşan 4-10 kişilik takımlar, verilen evrensel bir tema kapsamında gerçek mühendislik problemlerini çözecek. Takımlar kendi projelerini geliştirip ve özgür tasarım olanağı sağlayan malzeme ve yazılımla robot programlaması yapacak. 'Bilim Kahramanları Turnuvası' özgüven sahibi, sorgulayan, takım halinde, toplumsal anlamı olan çözümler üreten gençlik yetişmesi için düzenleniyor.

Etkinlik öncesi Ankara Tevfik Fikret İlköğretim Okulu, Correctronique Robot Takımı ile sohbet etme fırsatı da bulduk. Correctronique Robot Takımı’nın koçluğunu Müfit Alkaya yaparken takımı Muammer Akın Aydoğan,YarenPehlivan, Yunus Bensghir, Muammer Engin Ustaoğlu, İdil Can, İlke Uysal, İpek Deniz Öcal, Asım Güneş Üstünalp, Atacan Pamuk, Oğul Can Yurdakul temsil edecek.

Okulun aynı zamanda teknoloji ve tasarım öğretmeni olan Müfit Alkaya, tasarladıkları Gıda Etkeni Robotu’nun yanı sıra bir araştırma projesi üzerinde de çalıştıklarını söyledi. Alkaya, “Correctronique Robot Takımı'nın tasarladığı Gıda Etkeni Robotu'nun belirlenen görevleri verilen sürede yapması gerekiyor. Ayrıca grup 'Salmonella bakterisi' konulu araştırma projesi hazırladı. Proje ekibi, ODES (Ohmik Dezenfektasyon Sistemi) ve GIMAS (Gama Işınlı Mikroorganizma Arındırma Sistemi) ile Salmonella bakterisinin insan üzerindeki ölümcül etkisini azaltacak yenilikçi çözümler geliştirdiler” dedi.

Ölümcül bakterinin etkisini azalttılar

Takım üyeleri etkinliğin kendileri üzerinde oluşturduğu hissi şöyle tanımlıyor:“Böyle bir takımda yer almak tabii ki hayatımızda farklı etkiler yarattı. Başta takım olma duygusunu daha iyi kavramamızı sağladı. İnsanların bize karşı dışarıdan bakışları ve sezileri olumlu yönde değişti. Dezavantajları da olmadı değil tabii ki. Yarışmaların başlama tarihine yaklaştıkça sıkı bir tempoya girdik. Şubat tatilinde ve hafta içi her gün çalışmalarımız vardı. Okul çıkışlarında bazen gece geç saatlere kadar kalmamız gerektiği bile oldu. Bu yoğun tempo bize bazı zorluklar çıkardı. Bazı fedakarlıklar yapmak zorunda kaldık fakat sonunda yarışmaya katılma ve kazanma isteği tüm takımda olumlu ve zorlukları aşmamızı sağladı.”

Yurtdışını hedefliyorlar

Takım üyeleri, projenin kendilerine katkılarıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu etkinlik kariyerimizi planlama aşamasında da çok önemli bir yer alıyor. Çünkü bu yarışma uluslararası bir yarışma. Biz burada sorumluluk alma, takım olma ve işbirliği yapma becerilerini kavrıyoruz. Bunlar gelecekte hayatımızın her aşamasında kullanabileceğimiz ve kullanmak zorunda olduğumuz beceriler. Bu projede yaşımızı doldurduğumuz zaman yine “FIRST” firmasının düzenlediği “FRC” yarışmasına katılacağız. Bu yarışma sayesinde yurtdışı üniversitelerinde burs kazanabilme şansı elde ediyoruz.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun