Yaşam Tarzı 16 HAZİRAN 2009 / 07:28

120 bin yıl sonra dirilen bakteri

Küçük bir bakteri, Grönland buzlarının dibinde tam 120 bin yıl geçirdikten sonra bulundu.

Küçük bir bakteri, Grönland buzlarının dibinde tam 120 bin yıl geçirdikten sonra bulundu.


Bakteriyi bulan araştırmacılar, bunun diğer gezegenlerde bulunan buzlardan evrimleşmiş bir mikroba benzediğini iddia etti. "Herminiimonas glaciei" olarak adlandırılan bu mikrop, 0.9 mikrometre uzunluğunda, 0.4 mikrometre çapında ince parçalar içeriyor. Escherichia coli adıyla bilinen bakteriden neredeyse 50 kat daha küçük. Çok küçük olması ve çok az besin alarak dahi hayatta kalması yönünden ilgi çekiyor. Küçük boyutları sayesinde, buz damarlarında hayatını sürdürebilmiş. Buzla birlikte yanan besinler ile yaşamını sürdürüyor.


Ayrıca, bakteri kuyruk benzeri bir organa sahip. Bu da, manevra gücünü artırarak yiyecek bulmasına yardım ediyor. Araştırmacılar bu bakteriyi yedi ay boyunca 2 derece sabit ısıda tutmuş, ardından dört buçuk ay boyunca ısıyı 5 derecey yükseltmiş. Bu süreç sonrasında küçük mor- kahve bir bakteri kolonisi oluşmuş.


Araştırma ekibinden Loveland-Curtze: "Buzlar, nükleik asitleri, diğer organik bileşenleri ve hücreleri korumak için en iyi ortamı sunuyor. Soğuk alanlarda bulunma olasılıkları yüksek. Eğer birşeyler varsa, bunu konumlandırabiliriz" diyor.