Yaşam Tarzı 02 AĞUSTOS 2011 / 11:48

120 bin yabancı Türkiye’de iş arıyor

Avrupa ve ABD’yi etkileyen ekonomik kriz, güçlü bir ekonomiye sahip olan Türkiye’yi yabancılar için çekim merkezi haline getirdi.Secretcv.com tarafından yapılan bir araştırmaya göre Avrupalıların ve ABD’lilerin iş bulmak için Türkiye’ye akın ettiğini ortaya çıkardı. Halen 120 bin 524 yabancı uyruklu adayın site üzerinden iş aradığı Türkiye, ekonomisiyle yabancı çalışanlar için çekim merkezi haline geldi. Önce global krizle sarsılan ve sonra özellikle Yunanistan ve İspanya’da yaşanan krizle zor günler geçiren Avrupa, artık hem yaşamak hem de çalışmak için cazibesini yitirmiş durumda.

Sitenin verilerine göre yabancıların iş başvurularında geçtiğimiz yıla göre yüzde 15 artış oldu. Raporda Türkiye’de en çok iş arayan yabancıların sırasıyla yüzde 28 ile Bulgaristan, yüzde 11,8 ile Almanya ve yüzde 5,3 ile Azerbaycan’dan geldiğini ve bunları K.K.T.C (yüzde 5,2), Fransa (yüzde 3,9), ABD (yüzde 3,5), Rusya (yüzde 3,4), İngiltere (yüzde 2,9), Kırgızistan (yüzde 2,7), Hollanda (yüzde 2,4), Yunanistan (yüzde 2), Türkmenistan (yüzde 1,6), İran (yüzde 1,5), Kazakistan (yüzde 1,4), Ukrayna (yüzde 1,3) vatandaşlarının takip ettiği belirtiliyor.

Yabancıların gözü tekstil ve turizmde

Türkiye’ye yerleşerek yeni bir hayat kurma hayali kuran yabancıların yüzde 11’i satış, yüzde 6,4’ü dış ticaret, yüzde 6’sı pazarlama alanında çalışmak istiyor. Diğer taraftan Akdeniz turizminin, Arap ülkelerinde yaşanan siyasi olaylar ve Yunanistan’ın yaşadığı ekonomik krizle sarsılması Türkiye’nin sadece yabancı turistler için değil, turizm sektöründe iş arayan yabancı çalışanlar için de cennet olduğunu gösteriyor.

Zira turizm yüzde 6,4 oranıyla yüzde 8,4’lük tekstil sektörünün ardından en çok başvurulan ikinci sektör konumunda. Bunları inşaat (yüzde 6), eğitim (yüzde 5,9), otomotiv (yüzde 5,8), gıda (yüzde 5,5), bilgi teknolojileri (yüzde 5), bankacılık/finans (yüzde 4,5), mağazacılık/perakendecilik (yüzde 4,4) ve elektrik/elektronik (yüzde 3,8) takip ediyor.