Yaşam Tarzı 01 ŞUBAT 2012 / 15:07

100 yaşında Nintendo keyfi

100 yaşında oyun oynayarak zinde kalıyor

Oyun oynamanın faydalı olmadığı, zaman kaybı olduğunu düşünülse de olayın öyle olmadığı bir kez daha kanıtlandı. İskoçya’da yaşayan “100 yaşındaki” Kathleen Connell, oyun sayesinde zihnini canlı tutuyor. Nintendo’nun Brain Trainer oyunu ile konsol oyunu oynamaya başlayan Connell, oyun oynamanın zihnine iyi geldiğini, hafızasını taze olarak tutmaya son derece yardımcı olduğunu söyledi. Kendisini 80 yaşından bir gün bile daha büyük hissetmediğini ve oyun oynamaya başladıktan sonra kendisini muhteşem hissettiğini belirtti.

Geçtiğimiz hafta Kaliforniya Üniversite’sinde yapılan araştırmada, beyni sürekli olarak aktif halde tutmanın Alzheimer riskini azalttığı ve neredeyse yok ettiği ortaya çıkmıştı. Fakat sürekli olarak aynı aktiviteler uğraşan kimselerde, bu aktivitelerin rutine dönüşmesi yüzünden beyin fonksiyonlarının yavaşladığını tespit edildi.

Bu durumu önlemede “bilgisayar oyunlarının” önemi yadsınamaz. Kendini tekrar etmeyen yapıları ve çok çeşitli sayıda oluşları, Alzheimer ve beyin tembelliğini önleme savaşında büyük rol oynuyorlar.

Kathleen Connell'ın oyun keyfine ortak olabilirsiniz:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nawe7F8cZ_U[/youtube]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun