Yaşam Tarzı 10 ARALIK 2013 / 15:31

10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası kutlu olsun (mu)?

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) tarafından 10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası kapsamında yapılan ortak basın açıklamasında 2013 yılına damgasını vuran Gezi Parkı Protestoları, Mısır’daki ayaklanmalar ve Suriye’deki iç savaş dâhil dünyanın birçok yerinde gerçekleşen toplumsal hareketlerde yaşanan polis şiddeti ve insan hakları ihlalleri öne çıktı.Türkiye ve dünyada tüm baskılara karşın sokaklara çıkan, örgütlenen, yaşam alanlarını korumaya çalışan insanlar direnmeye, başka bir yaşam mümkün demeye çalışırken, otoriter rejimler polis şiddetiyle dünyanın her yanında bu direnci kontrol etmeye ve bastırmaya çalışıldığına dikkat çekilen açıklamada, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabul edilmesinin 65. yıl dönümünde insan hakları değerleri için halklar ve toplumlar tarafından direnme hakkının kullanılarak etkili mücadeler yürütüldüğü vurgulandı.

Gezi Parkı Protestoları insan hakları ihlallerinde geniş yer buldu

Erişimi engellenen site sayısının 35 bin 1 olduğunu belirten açıklamada yer alan ifadeler göre, 2013 yılının ilk 11 ayında üçü gazete/dergi olmak üzere 11 yayının toplandığının altı çiziliyor. Gezi Parkı Protestoları’nda uygulanan polis müdahalesi ve medya sansürünün geniş yer bulduğu açıklamada şu ifadeler yer alıyor:
“Gezi Parkı Protestoları sürecinde siyasal iktidar tarafından medyanın oto sansür yapması istenmiş, halkın haber alma hakkı adına alanda görev yapan gazetecilere/muhabirlere baskı uygulanmış ve polis şiddetini tüm çıplaklığı ile yansıtmaları engellenmiştir. Bu çerçevede pek çok gazeteci polisinaşırı/ölçüsüz/orantısız şiddetine maruz kalarak yaralanmış, tartaklanmış, dövülmüş, gözaltına alınmış ve görev yapmaları engellenmiştir. Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin açıklamalarına göre bu tür uygulamalara maruz kalan basın çalışanı sayısı 100’e yakındır.”

Yaşam Hakkı, İşkence ve Kötü Muamele, Kürt Sorunu, Düşünce, İfade ve İnanç Özgürlüğü, Örgütlenme Özgürlüğü, Toplantı ve Gösteri Özgürlüğü, Cezaevleri, Ekonomi ve Çalışma Yaşamı gibi kategoriler altında 2013 yılının ilk 11 ayında görülen insan hakları ihlallerinin vurgulandığı açıklamada, Gezi Parkı Protestoları sürecinde 1 Ağustos 2013 tarihi itibariyle 8163 kişi yaralanarak veya kimyasal gazdan etkilenerek hastanelere/gönüllü revirlere başvurduğu ve Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) web sayfası üzerinden düzenlediği ankete katılan 11 bin 155 kişi Gezi Parkı Protestoları sürecinde kimyasal silah/gösteri kontrol ajanlarına maruz kaldığını belirtmiştir.

Açıklamanın tamamına http://wp.tihv.org.tr/?p=683 adresinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun