Yaşam Tarzı 14 OCAK 2013 / 14:59

1 trilyon dolarlık platin banknot yapılsa büyüklüğü ne kadar olurdu?

1 trilyon dolarlık platin banknot yapılsaydı eğer...

Wired editörleri araştırmışlar, sonuç uzaydan görünecek kadar büyük. Bundan uzunca bir zaman önce değerli madenleri para yerine tedavülde dolaştırmayı bıraktık. Artık maaşları altın ve gümüş sikkeler şeklinde almıyor, bunun yerine birbirimizle kağıttan veya değersiz madenlerden yapılmış sembolik değerleri paylaşıyoruz.

Peki bugün hayatımızda kağıt para diye bir şey olmasaydı da, 1 trilyon doları platin bir banknot halinde taşımamız gerekseydi ne olurdu?

İşte Wired editörleri böyle bir senaryoda ne olacağını merak etmişler ve oturup hesaplamışlar. Platinin 1 onsu, yani yaklaşık 28 gramı 1.600 dolar civarında. Bu hesaptan hareketle 1 trilyon dolara karşılık gelecek platin miktarı 19 bin 404 ton. Kapladığı yer yaklaşık 905 metreküp.

Bunu bir bozuk para olarak dökseydiniz uzaydan görünürdü diyorlar.

Bu arada Apple'ın varlıklarının bunun yarısı kadar saf platini bir araya getirebilecek kadar büyük olduğunu hatırlamakta fayda var.

Detayları bu adreste bulabilirsiniz.
ETİKETLER : platin platin para
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun