Yaşam Tarzı 25 MART 2013 / 16:11

1 milyar insanın tuvaleti yok ama telefonu var

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan bir araştırma, telefon sahibi olan insan sayısının, tuvalete sahip insan sayısından daha fazla olduğunu ortaya koydu. Özellikle akıllı telefonların kullanılmaya başlamasıyla birlikte artan telefon sayısı, günümüzde çok farklı boyutlara ulaştı. Birleşmiş Milletler tarafından yapılan araştırma, 7 milyar insan nüfusunun 6 milyarının telefon sahibi olmasına karşın, tuvalet sahibi olan insan sayısının 4,5 milyar civarında olduğunu gösteriyor. Ortaya çıkan bu veri insanların ihtiyaçlarının da teknolojiyle birlikte farklı yönlere doğru kaydığını ortaya koyuyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson, 22 Mart Dünya Su Günü çerçevesinde insan sağlığı ve çevreyi yakından ilgilendiren tuvalet sorununa dikkat çekti. Eliasson, dünya genelinde 6 milyar cep telefonu bulunmasına karşın sadece 4,5 milyar insanın temiz tuvalet olanağına ulaşabilmesinin oldukça düşündürücü olduğunun altını çizdi.

Konuşmasına 1,1 milyar insanın tuvalet ihtiyaçlarını halen açık alanda gidermesinin inanılması güç biri durum olduğunu söyleyen Eliasson, tüm devletlerin hükümetlerinin ve toplumlarının bu sorunu gidermeye davet etti. Eliasson, pek çok kişinin üzerinde konuşmaktan hoşlanmadığı bu sorunun insan onuruyla birlikte çevre ve insan sağlığını ilgilendirdiğine dikkat çekti.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun