Yaşam Tarzı 18 AĞUSTOS 2011 / 13:53

'Retweet’, Oxford’un sözlüğünde

'Retweet’, Oxford’un sözlüğüne girdi

İnternet jargonuna Twitter ile eklenen ‘retweet’ kavramı artık Oxford İngilizce Sözlük’te de yer alıyor. Twitter ile hayatımıza giren pek çok yeni sözcük dilimize iyice yerleşti. Takip ettiğimiz kişilerden birinden gelen tweet’i bizi takip edenlere tweet etmeye verilen isim ‘retweet’e, şimdi de efsanevi Oxford English Dictionary (OED) kucak açtı.

2006 yılında bulunan ve 2008 yılında bir anda popüler hale gelen Twitter’da önceleri ‘RT @kullanıcı adı’ şeklinde yapılan retweet’ler 2009 yılında platforma eklenen retweet fonksiyonuyla çok daha rahat kullanılır bir hal aldı. 2010 yılının Ağustos ayında ‘Reply’ın hemen ardına iliştirilen retweet butonu fonksiyonu daha kullanışlı hale getirdi.

Bu da gösteriyor ki hiçbir anlam ifade etmeyen bir sözcük, sadece 2 yıl kadar kısa bir süre içinde Oxford’un tüm dünyada itibar gören sözlüğüne girmeyi başarıyor. Ayrıca bu vesileyle sözlüğe ‘sexting’ ve ‘cyberbullying’ sözcükleri de girmiş oldu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun