Yaşam Tarzı 25 EKİM 2011 / 11:53

'Jobs, şiirle teknolojiyi birleştirdi'

Apple'ın efsanevi patronuna ait biyografi kitabı piyasaya çıktı. Kitabın en çok satanlar listesine girmesine kesin gözüyle bakılırken kitabın yazarı Isaacson, Jobs'ın başarısını şiirle teknoloji arasında ilişki kurmasına bağlıyor.Steve Jobs'un yaşam öyküsünü kitaplaştıran Walter Isaacson, Apple'ın kurucusundaki dehanın, "şiirle teknoloji arasında ilişki kurabilmesinde yattığını" belirtiyor.

Bugün ABD ve Avrupa'da piyasaya çıkan "Steve Jobs" adlı kitap, bazıları Jobs'un oturma odasında gerçekleşmiş olan, 40'ı aşkın mülakata dayanarak yazıldı. ABD News'a kitabın öyküsünü anlatan Isaacson, "Steve Jobs, bu kitabı, yayımlanmasından 6 ay sonra okumayı planlamıştı" dedi.

Silicon Vadisinde devrim yaratan kişi olarak nitelenen ve dünyanın en başarılı şirşetlerinden birisini kuran Steve Job'un yaşamını anlatan bu kitap, bilgisayar dehasının yazılması için kişisel onay verdiği tek biyografi kitabı.

BBC Türkçe'de yer alan haberde yazar Isaacson, Jobs'u, "kitapta sevmeyeceği bazı unsurlar da olabileceği" konusunda uyardığını ama Jobs'un kitapla ilgili tek isteğinin kitabın kapağını değiştirmek olduğunu belirtti. Steve Jobs, 2004 yılında Walter Isaacson'dan yaşam öyküsünü yazmasını istemişti. O tarihte Isaacson, Jobs'un kanserle verdiği mücadeleden habersizdi.

Bill Gates ile verdiği savaş da kitapta yer alıyor

Isaacson, Jobs'ın "gerçeklerin açığa çıkmasını" istediğini ama aynı zamanda çocuklarının da, babalarını daha iyi anlamalarına yardımcı olmasını amaçladığını belirtiyor.

627 Sayfalık kitapta, Isaacson, çocukluk yıllarından itibaren Steve Jobs'un yaşamını, Apple şirketinin kuruluşunu ve piyasada yer edinmesini, Microsoft ve baş rakibi Bill Gates ile verdiği savaşı, kurduğu şirketten ayrılmasını ve tekrar geri dönüşünü ve Apple'ın 21. yüzyılın başından beri süre giden tırmanışını anlatıyor.

Hikayenin birçok unsuru yeni bir bilgi olmamakla birlikte, Isaacson'ın Steve Jobs'un özel yaşamına girebilmiş olması, Jobs hakkında daha kapsamlı bir tablo çizmesini sağlıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun