Yaşam Tarzı 20 EYLÜL 2010 / 06:52

'Homer Simpson' genini at, daha akıllı ol

İnsanlarda da bulunan RGS14 genini ortadan kaldırarak çok daha zeki bir fare elde edildi.

İnsanlarda da bulunan RGS14 genini ortadan kaldırarak çok daha zeki bir fare elde edildi.


Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi biliminsanları faredeki bir geni silerek daha akıllı olmalarını sağladı.

Fareler, RGS14 geni kaldırıldığında daha önce keşfettikleri objeleri hatırlayabiliyor ve labirent içinde normal bir fareye göre çok daha iyi yolunu bulabiliyor. RGS14 geninin öğrenme ve hafızaya almayı sınırladığı biliniyordu.

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan makale için Emory Üniversitesi'nden Profesör John Hepler çok önemli bir buluşa imza attıklarını belirtti. Okul içerisinde RGS14 geni için budalalılığıyla ünlü çizgi film karakteri "Homer Simpson geni" olarak adlandırdıklarını vurguladı.

Yeni bilgileri öğrenip hafızaya alabilme yetisinin bulunduğu beynin hippocampus kısmının bir parçası olan CA2'de bulunan RGS14, bu yetileri ortadan kaldırıyor. Biliminsanlarınca CA2 kısmınınsa hala neden var olduğu bilinmiyor.

RGS14 geni insanlarda da bulunuyor. Profesör Hepler'a göre, fareler üzerinde yapılan çalışmada genin ortadan kaldırılması farenin daha zeki olması dışında henüz bir etki göstermedi. Diğer bir ifadeyle farelerin sağlığı bozulmadı. Ancak henüz görülemeyen değişiklik ya da sonuçların ortaya çıkabileceği düşünülüyor.

Henüz insanlar üzerinde denemek için erken olduğu düşünülen çalışmanın ayrıntıları için http://www.medicaldaily.com/news/20100918/2064/gene-limits-learning-and-memory-in-mice.htm adresini ziyaret edebilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun