Yaşam Tarzı 05 OCAK 2012 / 13:22

‘Dosya paylaşımı’ resmen din olarak kabul edildi

‘Dosya paylaşımı’ resmen din olarak kabul edildi

Kopimism Kilisesi’nin resmen tanınmasıyla birlikte İsveç, dosya paylaşımını ‘din’ olarak tanıdı.Telif haklarıyla mücadele konusunda İsveç halkının girişimleri son bulmuyor. Son olarak ülkede dosya paylaşımı resmen din olarak kabul edildi.

Felsefe öğrencisi Isak Gerson’un 2010 yılında kurduğu Kopimism Kilisesi, resmi makamlara yaptığı başvuru sonucunda inanış sistemi olarak resmen kabul edildi. Daha önce iki kez resmi makamlar tarafından geri çevrilen kilise, son başvurusunda istediğini aldı.

Peki nedir Kopimism?

Kopimism Türkçede “beni kopyala” anlamına geliyor. Kilisenin sembolü ise oldukça basit: Control-C ve Control-V. Kopimistlerin inancına göre, bilgiyi kopyalamak ve paylaşmak etik olarak doğru ve bilgelik asla saklı kalmamalı. İçeriğin yeniden düzenlenmesi (remix) de bu din de farklı bir ‘ruh’ inancıyla tanımlanıyor.Dinde, Kopimist inancını anlatan ve diğerlerine Kopimistlerin yolundan gitmesi için telkinlerde bulunan Oparnas denilen rahipler de bulunuyor. Kilisenin şu anda 3 binden fazla resmi üyesi, inananı bulunuyor. Son altı ayda üye sayısı yüzde 200 artış göstermiş.

İsveç’in Kopimism’i bir din olarak kabul etmesi, henüz ülkede dosya paylaşımının yasal olduğunu göstermiyor. Yine de bu girişim önemli bir adım olarak kabul edilebilir. Kilisenin kurucusu Isak Gerson bir röportajında şunları söylüyor: “Hala kopyalamak birçoğu için yasal bir engel olarak görülüyor. Birçok insan hala kopyalama ve yeniden düzenleme yaparken hapse düşmekten edişe ediyor. Umuyorum Kopimi bunu değiştirecek.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun