Yaşam Tarzı 26 TEMMUZ 2011 / 13:46

‘Bedava’ Android ve iPhone oyunlarına ortalama 14 dolar harcanıyor

Kullanıcılar akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarına oyun yüklemek için, bilgisayar ya da konsollarda olduğu gibi 50 dolardan fazlasını gözden çıkarabiliyor.iOS ve Android cihazlara bedava indirilebilen ancak “freemium” olarak adlandırılan oyunlar, sadece Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) kullanıcıların ortalama 14 dolar harcamasına neden oluyor. Oyunlar bedava indirilebiliyor ancak içinde kullanıcıların satın almasına özendirici seviye atlatıcı ya da oyunu geliştiren özellikler satılıyor.

Flurry Analtics’in verilerine göre, kullanıcılar bedava oyunların içindeki paralı ürünleri almaktan imtina etmiyor. Bu oyunları indirenlerin yüzde 13’ü 20 dolar ve daha fazlasını harcarken yüzde 5’i 50 doların üzerinde harcıyor.

Analize göre, App Store’da sıkça gördüğümüz fiyatların başında gelen 0,99 dolara satılan oyunları alan müşteri kitlesi yüzde ikinin altında kalıyor. Bu doğrultuda bakıldığında kullanıcıların bedava uygulamaları indirip gelişim için para harcamayı daha uygun gördüğü ortaya çıkıyor.

Bedava uygulamalar geliştiricilere paralı uygulamalara göre daha fazla para kazandırıyor

Kullanıcılar bedava bir oyuna yatırım yaptığında, kendi gelişimlerini görmekten mutlu olurken, herhangi bir gelişim göstermeden para harcayarak oyun satın almaya yanaşmıyor. Yapılan bir başka çalışmada da ‘freemium’ olarak adlandırılan uygulamaların paralı uygulamalara göre geliştiriciler için çok daha fazla gelir sağladığı da ortaya kondu.

Oyun içinde ortalama 14 dolar harcandığı bilgisi kullanıcıların yalnızca yüzde 3’ü arasında yapılabilen bir çalışmanın eseri olduğunu hatırlatalım. Bu rakamın oyun içinde alışveriş yapmayan kişilerin ortalamaya katılmasıyla düşmesi beklenebilir. Tüm bunların yanında sadece ABD’deki iOS ve Android oyun pazarının 2011 yılı sonunda 1 milyar doları aşması bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun