Uzay Bilimleri 22 OCAK 2016 / 15:05

Uzayda ilk kez çiçek yetiştirildi

Uluslararası Uzay İstasyonu astronotlarından Scott Kelly resmi twitter hesabından uzayda yetiştirilen ilk çiçeğin fotoğrafını paylaştı.

Uluslararası Uzay İstasyonu astronotlarından Scott Kelly, popüler mikro blog sitesi Twitter üzerinden yetiştirdikleri çiçeklerin açtığını duyurarak, uzayda yetişen ilk çiçeğin fotoğraflarını paylaştı. NASA’nın yaptığı açıklamaya göre, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda açan çiçeğin zinya çiçeği olduğu belirtiliyor.
 
Bir süredir Uluslararası Uzay İstasyonu’nda astronotlar sebze yetiştirmek üzerine çalışmalar gerçekleştiriyordu. Bu çalışmalar kapsamında, uzayda ilk yetiştirilen sebze olan marulun tadına geçen yıl Ağustos ayında bakılmıştı. NASA uzay bitkilerini yetiştirme sürecinde en büyük problemin, bitkilerin yapraklarında üreyerek çoğalan bakteriler olduğu belirtiyor. Bu bakteriler bağışıklık sistemi zayıf insanlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun