Uzay Bilimleri 14 MART 2014 / 12:09

Türksat 4B yolda

Türksat, üretim sürecinin yüzde 70'inde Japon katkısı olan Türksat 4B'yi Uzay'a göndermeyi planlıyor. Türk mühendisler, 4B'nin gönderilmesinden sonra yerli uydu üretimi için UMET'te çalışmaya başlayacak.
Türkiye uzay ve uydu alanında çalışmalarını hızla sürdürüyor. Türksat 4A haberleşme uydusu geçtiğimiz ay Uzay'a en kısa nokta olan Baykonur' dan gönderilmişti. Türksat yeni uyduyu göndermek için vakit kaybetmiyor. Test aşaması devam eden 4B'nin yıl sonuna kadar fırlatılması planlanıyor. Üretim ve testleri MELCO ve JAXA tesislerinde yapılan 4B uydusunun da Baykonur'dan Japon Mitsubishi Electric(MELCO) firmasının geliştirdiği DS2000 platformundan, Proton taşıyıcı roketiyle fırlatılması bekleniyor.

Yıl sonunda internet ucuzlayacak

4A'nın Uzay'a gönderilme töreninde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan: İnternetin yasaklanmayacağının kanıtı olarak gösterdiği 4B haberleşme uydusunun internet erişimini kolaylaştırarak maliyetleri düşüreceğini açıklamıştı. Halihazırda TÜRKSAT-3A uydusu üzerinden sağlanan internet hizmeti, TÜRKSAT-4B uydusu ile yarı yarıya ucuzlaması bekleniyor. TÜRKSAT-4B uydusu ile TV yayıncılığına ilave olarak Ka Bantta firmalara ve ev kullanıcılarına data ve internet hizmetleri sunulacak.

Uydularımız yerli üretim olacak

Türksat Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay'ın TRT Haber'e yaptığı açıklamaya göre ; 2023 hedeflerinde yüzde 70 yerli üretim uydularımızı Uzay'a göndermeyi amaçlıyoruz. Üretiminin yüzde 70'i Japonya'da gerçekleştirilen 4B'den sonraki süreçte, yerli uyduların üretileceği UMET'in de açılması bekleniyor. Projenin başından sonuna kadar Japonlar ile çalışan 15 Türk mühendis, yerli uyduların üretiminde çalışacak. Yüksek yerli katkıyla üretilmesi planlanan Türksat 6A haberleşme uydusu ise TAI’deki Uydu Üretim Merkezinde imal edilmesi planlanıyor. 6A'nın 2018'de fırlatılması planlanıyor. 2019'da 7 uydudan oluşan bir filoya sahip olacağımızı açıklayan Türksat, bu filoların en az 3 tanesinin yerli üretim olmasını planlıyor.

 
YORUMLAR
recep 09 EKİM 2014 / 17:00 0 0
İnşallah iyidir
isim soyisim * 06 HAZİRAN 2014 / 00:26 0 0
türksat.4b.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun