Uzay Bilimleri 22 ARALIK 2015 / 13:28

SpaceX Falcon 9'u dikey şekilde indirdi

Uzaya gönderilen roketlerin “tek kullanımlık” ömürleri, SpaceX’in Falcon 9 roketi ile uzayacak gibi görünüyor.

SpaceX’in Falcon 9 roketi, yaptığı uzay yolculuğunu yere dikey olarak inerek tamamladı. The Verge’de yer alan habere göre, uzun süredir yere dikey inme konusunda deneyler yapan şirket, Falcon 9 rokti ile amacına ulaşırken, bu gelişme ile birlikte uzaya fırlatılan roketlerin tek kullanımlık ömürlerinin uzayabileceği ifade ediliyor. 

Uzunca bir süredir uzaya gönderilen roketler üzerine çalışmalar yapan SpaceX, daha önceki testlerde iniş için deniz üzerine kurulan platformları kullanırken, bu defa roketi karaya indirmeyi deneyen şirket, hedefine ulaşmayı başardı.
 


Konuyu değerlendiren SpaceX CEO’su Elon Musk, dikey olarak indirmyi başardıkları roket ile birlikte yeni bir döneme geçiş yaptıklarını belirtirken, Falcon 9 roketinin kendileri için çok büyük önem taşıdığını ve artık herhangi bir uzay yolculuğu yapmayacağını dile getirdi.

Bilindiği üzere Blue Origin adlı şirketin geliştirdiği New Sheperd adlı roket, Kasım ayında yere dikey bir şekilde inmeyi başarmıştı. SpaceX’in başarısı ile birlikte perçinlenen bu süreç, ilerleyen süreçte yeni gelişmelerin tetikleyicisi olacağa benziyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun