Uzay Bilimleri 18 OCAK 2016 / 16:47

Samanyolu'nun üç katı büyüklüğünde Supernova keşfedildi

Bilim insanları, Samanyolu Galaksisi’ndeki tüm gök cisimlerinden daha büyük bir süpernovayı tespit etti.

Bilim dergisi Science’ta yayınlanan araştırmaya göre; Çin’de uluslararası gökbilimci bir ekip Dünya’dan yaklaşık 3,8 milyar ışık yılı uzaklıkta yer alan “ASASSN-151Lh” kodu verilen dev bir patlamanın Samanyolu Galaksisi’nden 20 kat, Güneş’ten ise 20 kat daha parlak olduğu belirtiliyor. 3.8 milyar uzaklıktaki bir galakside yer alan be ASASSN-151lh adı verilen bu süpernovanın büyüklüğü Samanyolu Galaksisi’nin 3 katı.

İlk olarak 14 Haziran 2015’te tespit edilen patlamayı, Çin’de yer alan Peking Üniversitesi’nden Subo Gong keşfederek, ASASSN-151lh şimdiye kadar gözlemlenen en büyük süpernovadan yaklaşık 2 kat daha fazla ışıldadığını belirtiyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan araştırma lideri Subo Gong, patlamanın güç kaynağının henüz bilinmediğini ve şu zamana kadar bilinen tüm teorilerin ASASSN- 151lh’nin yaydığı enerjiyi açıklamaya yetersiz kaldığını belirtiyor. Yer teleskobuyla ile keşfedilen ASASSN- 151lh hakkında daha fazla veriler elde etmek isteyen Yong, önümüzdeki aylarda Hubble Uzay Teleskobu’nu kullanmayı planlıyor.