Uzay Bilimleri 18 OCAK 2016 / 16:47

Samanyolu'nun üç katı büyüklüğünde Supernova keşfedildi

Bilim insanları, Samanyolu Galaksisi’ndeki tüm gök cisimlerinden daha büyük bir süpernovayı tespit etti.

Bilim dergisi Science’ta yayınlanan araştırmaya göre; Çin’de uluslararası gökbilimci bir ekip Dünya’dan yaklaşık 3,8 milyar ışık yılı uzaklıkta yer alan “ASASSN-151Lh” kodu verilen dev bir patlamanın Samanyolu Galaksisi’nden 20 kat, Güneş’ten ise 20 kat daha parlak olduğu belirtiliyor. 3.8 milyar uzaklıktaki bir galakside yer alan be ASASSN-151lh adı verilen bu süpernovanın büyüklüğü Samanyolu Galaksisi’nin 3 katı.

İlk olarak 14 Haziran 2015’te tespit edilen patlamayı, Çin’de yer alan Peking Üniversitesi’nden Subo Gong keşfederek, ASASSN-151lh şimdiye kadar gözlemlenen en büyük süpernovadan yaklaşık 2 kat daha fazla ışıldadığını belirtiyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan araştırma lideri Subo Gong, patlamanın güç kaynağının henüz bilinmediğini ve şu zamana kadar bilinen tüm teorilerin ASASSN- 151lh’nin yaydığı enerjiyi açıklamaya yetersiz kaldığını belirtiyor. Yer teleskobuyla ile keşfedilen ASASSN- 151lh hakkında daha fazla veriler elde etmek isteyen Yong, önümüzdeki aylarda Hubble Uzay Teleskobu’nu kullanmayı planlıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun