Uzay Bilimleri 11 OCAK 2016 / 16:04

NASA ‘hibrit uçak’ geliştirme çalışmalarına devam ediyor

NASA uçuş maliyetlerini yüzde 30’a kadar düşürecek hibrit uçaklar üzerine çalışmalarına devam ediyor.

NASA’nın Glenn Araştırma Merkezi’ndeki araştırmacıları hibrit uçaklar üzerinde çalışılıyor. Fosil dünyada otomotiv endüstrisi, azalan fosil yakıtlar nedeniyle bir değişim sürecine girdi. Bu yeni süreçte otomotiv uygulamalarında elektriğin önemi giderek artıyor. Petrol rezervlerinin dünyanın ihtiyaçlarını ekonomik ve çevresel kriterlere uygun bir şekilde karşılama yeteneğini her gün kaybetmekte olduğunun bilincine varan büyük üreticiler, bir bir elektrik motora ve hibrit motora geçiş yapmaya başladılar. NASA’da gücünü hem fosil yakıttan hem de elektrikli motordan alan bir uçak geliştirmek üzerine çalışmalar yapıyor.

NASA Glenn Araştırma Merkezi mühendislerinden Amy Jankovsky konuyla ilgili şunları belirtiyor : “ Uçaklarda yer alacak hibrit sistemler, elektrik motorları ve jeneratörlerin türbin motorlarıyla birlikte çalışmasını sağlayarak; gücün uçakta dağıtılmasını, böylece yakıt miktarının azalmasını amaçlıyor. Araştırmamız bu sistemlerin hayata geçmesini mümkün kılacak.”

Araştırma ekibinin belirttiğine göre bu sistemler uçuş maliyetlerinin yüzde 30’a kadar düşürecek. Her yıl hava taşımacılığı için milyarlarca ton fosil yakıt kullanıldığını düşünürsek, bu sistemin çevresel olarak çok büyük yararlarının olacağını söyleyebiliriz.