Uzay Bilimleri 13 MART 2013 / 14:29

NASA: "Mars'ta bir zamanlar hayat vardı"

"Mars'ta bir zamanlar hayat vardı"

NASA tarafından Mars üzerinde araştırma yapması amacıyla gönderilen Curiosity’nin gezegen üzerinde bulduğu kil mineralleri, gezegende daha önce hayatın olduğu şekilde yorumlandı. Geçtiğimiz Ağustos ayında Mars’a ulaşan Curiosity, gezegen üzerinde yaptığı araştırmalarda yaşama dair bulgulara rastlamış, geçtiğimiz ay içinde de ilk sondaj çalışmasını gerçekleştirmişti. Son araştırmadan çıkan bulgulara göre robot, bir zamanlar suyun içinde bulunduğu düşünülen bir kaya üzerinde kil mineralleri ve sülfata rastladı.

Bilim insanları, üzerinde inceleme yapılan kayanın bulunduğu Gale Krateri'ndeki suyun da muhtemelen içilebilir nitelikte olduğu görüşünde. NASA'dan yapılan açıklamaya göre, Mars'ın bir zamanlar yaşanılabilir bir doğaya sahip olup olmadığı sorusu bir nevi cevaplandı. Mars Keşif Programı'ndan bilim adamı Michael Meyer, bu sorunun cevabının "Şu ana kadar bildiklerimize göre cevap "Evet"" diyerek belirtti.

Bu bulgulara karşın, şu ana kadar yapılan analizlerde Mars üzerinde yaşamayı mümkün kılacak bileşenlere henüz rastlanamadı. Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : curiosity mars nasa