Uzay Bilimleri 26 OCAK 2015 / 11:51

NASA Mars'a helikopter gönderecek

Kızıl gezegen Mars'taki çalışmalarına hız kesmeden devam eden NASA, bu amaçla geliştirdiği kendi kendine hareket edebilen hava aracı ile kara araçları ile çıkamadığı engebeli arazileri gözlemlemeyi planlıyor. İnsansız hava araçlarının kullanım alanları giderek artarken, bu teknolojiden faydalanmayı kafasına koyan NASA, Mars'a göndereceği helikopterle gezegen üzerinde daha fazla bilgi edinmeyi amaçlıyor. Kendi kendine hareket edebilecek helikopter, gezegene daha önce gönderilen kara araçlarının ulaşamadığı engebeli bölgeleri ve dağları gözlemleyerek, gezegen hakkında daha fazla bilgi sahibi olunmasına olanak sağlayacak.

Projeye göre helikopter, karada hareket eden araçlara göre 3 kat daha uzun menzile sahip olacak.Helikopterin ağırlığı 1 kilogram, kanatlarının genişliği ise 1,1 metre olacak. Helikopterin ağırlığının bir hayli az olmasının sebebi ise Mars'ın yapısının, Dünya ile gösterdiği farklılıklar. NASA’nın Jetli Sürüş Laboratuvarı tarafından geliştirilen helikopter, Mars'ın yer çekimi kuvvetinin ve atmosferindeki istikrarsızlığın sorunlara sebep olabileceğini, bu sebeple helikopterin bu denli hafif malzemeyle geliştirildiği ifade ediliyor.

Kendi kendisini şarj edebilir bir yapıda tasarlanan helikopterin, yüzey araçlarına da yardımcı olması bekleniyor. Yüzey araçlarının ulaşmakta zorlandığı bölgelerle ilgili verileri NASA'ya iletecek helikopter bu sayede gezegen hakkında elde edilecek bilgi akışı hızlandırabilecek.

Henüz test aşamasında olan projenin yakın bir tarihte hayata geçmesi bekleniyor. Helikopter projesi ile ilgili bir videoyu aşağıdaki bağlantı üzerinden izleyebilirsiniz.

ETİKETLER : mars nasa nasa helikopter
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun