Uzay Bilimleri 18 AĞUSTOS 2015 / 12:31

NASA, Mars’a yolculuk başlatıyor

NASA, Mars’ın halka tanıtılmasına yönelik "Mars Trek" isimli bir çalışma başlattı.

NASA Mars Trek projesini herkesin kullanımına açık final sürümünü yayımlayarak; 1964 yılında Mariner-4’ten bugüne kadar geçen süre içerisinde Mars’ı ziyaret eden uydu, sonda ve keşif aracı tarafından elde edilen tüm veri ve fotoğraflara artık herkes erişim şansına sahip oluyor.

Bu projeyle Kızıl Gezegen’in yüzeyinde Google Earth gibi dolaşarak özel olarak işaretlenmiş yerler hakkında detaylı bilgilerde alınabiliyor.

Tarayıcı üzerinden 2 veya 3 boyutlu olarak kullanılan Mars Trek’te, NASA tarafından isimlendiren alanlar yer alıyor. Bunların üzerine tıklayarak koordinat bilgileri, türü, boyutu gibi çeşitli bilgilere ulaşılabiliyor.

NASA’nın asıl sürprizi ise; çevrim içi uygulama olan Explore Curisity üzerinden bizi Mars keşfine çıkarabilmesi. Bu uygulamayla 3 yıl önce Mars’ın yüzeyine inen Curiosity aracına biniliyor ve Mars’taymış hissiyatı veriyor. Aracı ya fare yardımıyla ya da otomatik pilota alıp Mars’ın yüzeyinde gezinebilme imkanı veren simülasyonda, uzay aracını farklı açılardan gösteren kameralar ile gezegen arazisine daha iyi hakim olunuyor.

NASA Mars Trek sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun