Uzay Bilimleri 21 AĞUSTOS 2015 / 11:29

NASA'dan buz uydu Dione'nin fotoğrafları

NASA, Satürn uydularını ve gezegeni incelemek için görevlendirdiği uzay aracından yeni fotoğraflar yayınladı.Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Satürn’ü incelemek üzere ‘Cassini’ uzay aracını görevlendirmişti. Cassini'nin bilimsel keşif hedefleri arasında halkalar, uydular ve gezegenler bulunuyordu.

Araç 2004 yılında Satürn'e vardığında 4 yıllık bir proje öngörülüyordu. Ancak o kadar başarılı oldu ki NASA görevini Eylül 2010'a kadar 2 yıl daha uzattı. Şuan ise 2017 yılına kadar uzatmaya karar verdi. Her şey planlandığı gibi giderse Cassini 15 Eylül 2017 de halkaların içine dalıp Satürn atmosferi sınırında 22 tur yaptıktan sonra gezegene düşecek.

Şuan Satürn'ün 62 uydusundan birisi olan Dione yakınlarında bulunan Cassini, uydunun farklı açılardan fotoğraflarını çekti.474 kilometre mesafeden çekilen fotoğraflar, Dione'nin üzerinde yer alan buz tepelerini ve kraterleri net bir şekilde gözüküyor.  

 
ETİKETLER : Cassini nasa saturn
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun