Uzay Bilimleri 17 ARALIK 2014 / 11:17

Mars'ta metan gazı bulundu

Curiosity Mars’taki keşiflerine devam ediyor. Ekip yaptığı açıklamada, Mars’ta yapılan araştırmalarda Metan gazı izine rastlandığını belirtti.

Amerikan Jeofizik Birliği toplantısında açıklamada bulunan Curiosity ekibi, keşif aracının Mars atmosferinde metan gazı izine rastladığını belirtti. Metan gazının, varlığı henüz kesinleştirilmeyen organik bileşiklerden geliyor olabileceği ifade edildi.

Mars’taki gözlemlerini sürdüren Curiosity ekibi, Gale Krateri’nde bulunan Sharp Dağı’nun eteklerinde atmosferde milyarda bir oranından daha düşük bir metan yoğunluğu tespit etti. Son dönemde yapılan analizlerde gezegendeki metan yoğunluğunun dört kat arttığı gözlemlenirken, son verileri değerlendiren yapan NASA Jet İtiş Gücü Laboratuvarı'ndan Chris Webster, tespit edilen yüksek miktardaki metan gazının jeolojik veya biyolojik faaliyetlerden kaynaklandığını bilmediklerini söyledi.

Gezegendeki metan yoğunluğunun son dönemde gösterdiği artışın ardında, Mars’ın kuzeyindeki bölgelerden gelen rüzgarların olduğu düşünülüyor. Mars atmosferinde metan aramak için yapılan analizlerde, Curiosity'nin son bir yıl içinde soluduğu havanın karbondioksitten arındırılmış kısmı analiz edildi. Elde edilen milyarda bir oranı, Mars atmosferinde metanın yıllık miktarının 200 metrik ton civarında olduğunu gösterdi.

Dünya'daki metanın büyük kısmı havasız ortamlarda yaşayabilen bakterilerden meydana gelirken, sıcak suyun mineral zengini kayalardan akması gibi biyolojik olmayan faaliyetlerle de metan ortaya çıkabiliyor. Mars'ta ise metanın ağırlıklı olarak morötesi ışınlara maruz kalan mineral zengini meteor, kuyrukluyıldız ve yıldızlararası materyalden kaynaklandığı düşünülüyor.

Ancak bu teori, Curiosity'nin son zamanlarda tespit ettiği ani metan artışını açıklamıyor. Çünkü Gale Krateri'nde böyle bir artışa sebep olacak meteor çarpması tespit edilmedi. 2009'dan bu yana var olan bir teori, metanın Mars'ın farklı bölgelerinde oluştuğu ve rüzgarlarla yayıldığı yönünde.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun