Uzay Bilimleri 21 MAYIS 2013 / 15:02

Eutelsat’ın yeni uydusu başarıyla uzaya fırlatıldı

Eutelsat Communications’ın yeni uydusu EUTELSAT 3D, ILS’a ait Proton Breeze M roketi ile başarılı bir şekilde fırlatıldı ve görev yeri olan 3° Doğu'ya doğru yola çıktı. E3D Uydusu, Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya'daki kullanıcılara hizmet sunacak.Thales Alenia Space tarafından üretilen E3D uydusu, 14 Mayıs tarihinde, Avrupa saati ile 18:02’de fırlatıldı. 9 saat 13 dakika süren yolculuğu sonrası Proton, EUTELSAT 3D’yi geosenkron transfer yörüngesinde serbest bıraktı. Uydu roketten ayrıldıktan 3 saat 15 dakika sonra güneş panelleri kısmi olarak, Rambouillet’deki Eutelsat’a ait kontrol merkezinden başarılı şekilde aktiflendi.

Eutelsat aynı zamanda, 2014-2016 zaman diliminde fırlatılacak bir uydu için ILS ile yeni bir sözleşme imzaladığını da açıkladı. Bu, Proton roketi ile Eutelsat firması için fırlatılan sekizinci uydu olacak.

Eutelsat CEO'su Michel de Rosen, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:
“EUTELSAT 3D'nin 3° Doğu'ya doğru yola çıktığını açıklamaktan çok mutlu ve gururluyuz. Bu yeni uydu, önümüzdeki ay itibari ile EUTELSAT 3B'nin fırlatılacağı 2014 yılına kadar 3° Doğu'da hizmet veriyor olacak. Bu yeni uyduyu temin eden uydu üreticimiz Thales Alenia Space firmasına ve uçuş için de, 2000 yılında gerçekleşen ilk Proton işbirliğimizden itibaren %100 olan başarı oranımızı korumamızı sağlayan, ILS ve Khrunichev firmalarına teşekkür ederiz. İşimizin en temel noktalarından biri olan operasyonel çevikliğimizi artırmak üzere, güçlü Proton roketine olan güvenimizi yeni bir sözleşme ile yenilemekten memnuniyet duyuyoruz.”

ILS Başkanı Phil Slack ise şunları ekledi:
“Proton taşıyıcısı ve Eutelsat arasındaki işbirliği, 2000 yılında Proton ile gerçekleşen SESAT 1 fırlatması ile başlayan 13 yıllık bir geçmişe sahiptir. 2009 yılında EUTELSAT 10A uydusu ile gerçekleşen 50. ILS Proton fırlatması dahil yedi adet fırlatmadan sonra, Eutelsat firmasıyla güven üzerine kurulu ilişkilerimizi halen devam ettirmekten çok mutluyuz. EUTELSAT 3D'yi fırlatma görevini başarıyla tamamlayan Eutelsat, Thales Alenia Space, Khrunichev ve ILS takımlarına teşekkürü bir borç biliriz.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun