Uzay Bilimleri 14 MART 2016 / 12:11

Avrupa Birliği ve Rusya Mars'a araç gönderdi

ExoMars 2016 projesi dahilinde Mars'a gönderilen uzay aracı, gezegen hakkında bilinmeyenlere ışık tutmayı amaçlıyor.

Rusya ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa yürütülen ExoMars 2016 projesi, Mars hakkında bilinmeyenlere ışık tutmayı amaçlıyor. Proje kapsamında hazırlanan yeni bir insansız hava aracı gün itibariyle Mars'a doğru yola çıkarken, araç gezegenin atmosferi ve doğa olayları üzerine araştırmalar gerçekleştirecek. 

Schiaparelli ve Trance Gas adını taşıyan iki farklı araçtan oluşan uzay aracı, gezegenin atmosferi hakkında detaylı bir araştırma gerçekleştirecek. Schiaparelli, uzay aracının Mars yüzeyine inmesini sağlarken, pil ömünün bitmesi ile birlikte görevini Trance Gas'e devredecek. 

Schiaparelli'nin 21 bin kilometre hıza ulaşığ, gezegene inmesiyle birlikte araştırmalarına başlayacak olan Trance Gas adını taşıyan yörünge aracı, 2022’ye kadar Mars’ın atmosferini incelemeyi sürdürecek.

Konuyla ilgili detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun