Uzay Bilimleri 20 MART 2014 / 16:28

ASTRA 5B fırlatmaya hazır

Küresel uydu ve yayıncılık operatörlerinden “SES”, filosundaki 56. uydu ASTRA 5B’yi 21 Mart 2014’te fırlatmaya hazırlanıyor.

ASTRA 5B Uydusu, Fransız Guyanası'ndaki Avrupa Uzay Merkezi’nden yerel saatle 19.05 - 20.02 arasında (23.05 - 00.02 CET - 18.05 - 19.02 EDT) Ariane 5 ECA roketi üzerinden uzaya fırlatılacak. Uydu, Airbus Savunma ve Uzay şirketi (eski adıyla Astrium) tarafından Fransa Toulouse’da yüksek güvenlikli Eurostar E3000 platformu baz alınarak üretildi. Çok misyonlu bu uydu, 31,5 derece Doğu konumuna yerleşecek, Doğu Avrupa ve komşu pazarlarda yüksek performanslı “Doğrudan Eve Yayın” için Ku ve Ka-bandı uydu yüklerini taşıyacak.

SES Teknolojiden Sorumlu Başkanı Martin Halliwell, konuyla ilgili; "ASTRA 5B, Avrupa Arianespace fırlatma aracından gönderilen 39. SES uydusu olacak. Uzun vadeli ilişkimiz, geçmişteki bu başarılı performansa dayalı; bu ilişki aynı zamanda Arianespace'e duyduğumuz sonsuz güveni ve fırlatma aracı olarak Ariane'e bağlılığımızı gösteriyor. Görevin başarıyla tamamlanmasını sabırsızlıkla bekliyoruz" diye belirtti.

ASTRA 5B Türkiye yayıncılık sektörü açısından büyük önem taşıyor
Türkiye erişimi açısından büyük önem taşıyan ASTRA 5B, uydu yayıncılığı sektöründe SES’in global deneyimini Türkiye ile daha etkin bir şekilde paylaşmasını sağlayacak. SES Türkiye Ülke Müdürü Ahmet Eren, SES’in Türkiye çalışmalarıyla ilgili; “SES Türkiye olarak çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz. Bu dönemde Türkiye yayıncılık sektörü açısından en önemli yatırımımız ise uzay yolculuğuna hazırlanan ASTRA 5B uydusu olacak. Bir uydu yatırımının maliyeti ve 3 yıllık bir ön çalışma gerektirdiği düşünüldüğünde, SES’in Türkiye ve bölgeye verdiği önem derecesi de anlaşılacaktır.

Yeni fırlatacağımız ASTRA 5B uydusu, özellikle HD ve Ultra HD yayınlarının önümüzdeki dönemde dünya trendlerine paralel olarak ülkemizde de artacağı düşünüldüğünde, yüksek kapasitesi ve teknik özellikleri ile Türkiye’deki DTH operatörlerinin ve medya gruplarının kapasite ihtiyacına cevap verecektir. SES, ASTRA 5B uydusu üzerinden yeni servisleri ve iş modelleri ile Türkiye medya sektöründe daha etkin şekilde yer alacaktır” dedi.

SES filosundaki 56. uydu olan ASTRA 5B, SES filosunun sekizinci Eurostar uydusu olacak.ydu, SES'nin uydu alıcı verici kapasitesini ve DTH, doğrudan kablo ve dijital televizyon ağlarına katkı yayınları için coğrafi kapsamını Doğu Avrupa'ya ve komşu pazarlara genişletecek .40 Ku-bant uydu alıcı vericilerle (36 MHz'ye eşdeğer) ve 6 Ka-bant uydu alıcı vericilerle donatılan uydu, Avrupa Komisyonu Avrupalı Sabit Uydulu Seyrüsefer Kapsama Hizmeti (EGNOS) için ana makinedeki bir L-bant uydu yükünü taşıyor. Uydu toplam 6 tonluk fırlatmaya, güneş enerjisi sağlayan tertibatı yörüngeye sevk edildiğinde 40m kanat açıklığına sahip olacak.

 
ETİKETLER : ASTRA 5B Uydusu ses
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun