Uzay Bilimleri 02 EKİM 2013 / 09:32

ASTRA 2E başarıyla fırlatıldı

SES'in 54. uydusu ASTRA 2E uzaya başarıyla fırlatıldı.  

SES, yeni uydusu ASTRA 2E’nin 29 Eylül’de ILS Proton Breeze M roketi üzerinde uzaya fırlatıldığını açıkladı. 9 saat 12 dakika süren görevin ardından, Proton roketinin Breeze M üst kademesi, ASTRA 2E uydusunu doğrudan transfer sabit yörüngesine başarıyla fırlattı

SES  CEO’su Romain Bausch , ASTRA 2F kombinasyonu ve gelecek yıl devreye girecek olan ASTRA 2G ile birlikte ASTRA 2E,  kullanıcılara daha teknolojik ve daha yenilikçi bir yayın deneyiminin kapısını açan 54. SES uydusunun komşu kıtalar için önemli bir kapasite artışı sağlayacağını, özellikle Ka-band teknolojisi, yeni nesil yayıncılık imkânları için son derece önemli olduğunu söyledi. Bir sonraki SES uydusu ise , SES-8 Ekim 2013’te, SpaceX Falcon 9 roketi ile Florida’daki Cape Canaveral üssünden fırlatılacak.

ASTRA 2E
ASTRA 2E, “28,2 / 28,5 derece yörüngesinde” yer alıyor. Yeni SES uydusu, Fransız Astrium firması tarafından üretildi. Son derece emniyetli olan Eurostar E3000 platformu üzerine inşa edilen, uzay aracı, 60 Ku-band transponder’ı 2 yedek transponder ve 4 Ka-band transponder ile birlikte, Avrupa dışı sinyal aktarımı için tasarlandı. Bu da ileriki dönemler için yeni nesil yayıncılık servislerinin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika için kullanılabilir olmasını sağlayacak. 6 tonluk bir kütleye sahip olan ASTRA 2E, 40 metrelik kanat açıklığı ile yörüngesi içinde, 3 kW’lık güç üretim kapasitesine ve 15 yıllık çalışma ömrüne sahip.
ETİKETLER : Astra2e ses uydu
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun