TV/Projektör 20 OCAK 2016 / 15:42

Sony'den süper kısa mesafeli taşınabilir projektör

Sony, oldukça farklı bir projeksiyon cihazı formu geliştirdi. Cihaz, çok kısa mesafede görüntüleme yapabiliyor.

Günümüzde rağbet gören ürünlerin, fazla rağbet görmeyen ürünlere göre daha hızlı bir şekilde geliştirildiğini ve iyileştirildiğini görüyoruz. Projeksiyonlar da çeşitli sebeplerden ötürü son kullanıcılar tarafından çok da fazla tercih edilen bir ürün tipi değil. Her ne kadar bir şekilde sunum yapılacak ortamlarda (okullar, üniversiteler, oteller vs.) tercih ediliyor olsalar da son kullanıcıların ilgisini fazla çekmediği için çok göz önünde olmuyorlar ve biraz ağır bir şekilde gelişiyorlar. En son tüketici elektroniği tarafında dikkat çeken "yaratıcı" projeksiyon cihazı örneği belki de Samsung'un Galaxy Beam isimli akıllı telefonuydu. Akıllı telefonun içerisine entegre edilen mini projeksiyon cihazı, yaklaşık 40 cm uzaklıktan 22 inç civarında bir görüntü elde edilmesini sağlıyordu. Bu görüntüyü görebilmek için ortamın neredeyse tamamen karanlık olması gerekiyordu.

Sony'nin hazırladığı projeksiyon cihazı ise özellikle form konusunda ciddi bir değişikliğe sebep oluyor. İlk bakışta bir ses sisteminin uydu hoparlörüne benzeyen bu cihaz, çok kısa mesafeden görüntü verebiliyor olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Her ne kadar teknik detayları hakkında çok fazla bilgi bulunmuyor olsa da videodan anladığımız kadarıyla 10 cm kadar yakınına görüntü yansıtmayı başarıyor. 100 lümen gücünde olan cihazın aydınlatma gücü ilk bakışta biraz düşük görünebilir. Fakat geleneksel projeksiyon cihazları çok daha uzak bir mesafeden yansıtmak zorunda kaldığı için ışıkta kayıp miktarı çok daha yüksek oluyor.


HDMI girişi bulunan Sony projeksiyon cihazının bluetooth desteğinin bulunduğunu ve 1366 x 768 piksel çözünürlük sağlayabildiği belirtiliyor. 13 Şubat'ta piyasaya çıkacak olan ürünün fiyatının 800 dolar seviyesinde olacağı söyleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun