TV/Projektör 17 ARALIK 2013 / 14:50

Gelecek bulut bağlantılı monitörlerde

Yeni nesil monitörlerini tanıtan ViewSonic, önümüzdeki dönemde bulut üzerinden işlemlerin gerçekleştirilebildiği akıllı istemcilerle pazar payını genişletmeyi hedefliyor.Piyasada onlarca televizyon ve monitör markası bulunuyor. 1990’ların başından bu yana monitörleriyle dünyada bilinen Sony, NEC ve Panasonic gibi markalar arasında yer alan ViewSonic, bugünlerde Samsung, LG ve Philips gibi rakiplerinin gerisinde kalıyor. Televizyondan aldığı gücü -masaüstü bilgisayar ağırlıklı olmak üzere- monitörlere yansıtan, hızla büyüyen rakipleri karşısında zorlanan ViewSonic, kendisini farklılaştırmaya çalışıyor.

Türkiye’deki tablet macerasında beklentilerin altında kalan şirket, monitör üretimindeki deneyimini kurumlara aktarmayı hedefliyor. Teknolojinin mihenk taşları arasına şimdiden giren bulut bilişim kavramıyla “basit istemcilerle sanal makineler üzerinden çalışma” ortamları sağlıyor.

Şirketin Android tabanlı 24 inç tablet monitörü SDA245, Citrix teknolojisine destek veriyor. Bu sayede kurumlarda internet üzerinden iş uygulamaları çalıştırılabiliyor. İnce istemci çözümü olarak BT yöneticilerinin sınırladığı çerçevede, Google Play kullanımıyla iş uygulamaları aynı cihazda çalışabiliyor. Monitörde NVIDIA Tegra 3 işlemci, Citrix XenMobile entegrasyonuyla çalışıyor.

Merkezi yapıda çalışan kurumlar için oldukça avantajlı görünen monitör için tek eleştiri, gömülü olarak Android işletim sistemiyle gelmesi. Zira kurumsal çözümlerde “güvenlik” önceliklerin başında gelirken, Android işletim sistemi ise güvensizliği ile uzun süredir gündemi işgal ediyor. Kurumların işini kolaylaştırmak için dahili olarak Windows işletim sistemi tercihi daha uygun olabilirdi.

ViewSonic yöneticilerinin açıklamalarına göre, masaüstü LCD satışlarında düşüş görünürken, projeksiyonlarda durgunluk hakim. Önümüzdeki dönemde bulut üzerinden işlemlerin gerçekleştirilebildiği sanallaştırma uyumlu akıllı monitörlerin öne çıkacağı düşünülüyor.

Tanıtılan diğer monitörlerse şu şekilde:

Bireysel kullanım için WiFi’lı Android işletim sistemli VSD241. Viewsonic’in Android işletim sistemine sahip, 24 inç optik 2 parmak dokunmatik ekranlı monitörü, hem bir tablet hem de 1920x1080p Full HD IPS paneliyle iki amaçla kullanılabiliyor. Cihazda WiFi, Bluetooth gibi kablosuz bağlantılar ve ethernet girişi bulunuyor.

Görüntü düşkünleri için VP2772. Viewsonic’in Super IPS LED panelli monitörü, 1080p çözünürlükten %80 daha fazla çözünürlük sunan 2560x1440 WQHD ekranıyla, profesyonellere hitap ediyor. VP2772, 178/178 derece geniş görüş açısı, gelişmiş 10 bit renk motoru, 20.000.000:1 mega yüksek kontrast oranı ve 14 bit LUT özelliğiyle dikkat çekiyor. Fotoğrafçılardan grafik tasarımcılara, 3D modelleme ile uğraşanlardan video düzenleyicilere, baskı departmanlarına ve diğer tasarım uzmanlarına yönelik geliştirilen VP2772, Adobe RGB renk paletinin %99’unu kapsıyor ve 3 yıl sıfır piksel garantisi sunuyor.

10 parmak dokunmatik ekranlı çok amaçlı monitör TD2740. 27 inç boyutundaki TD2740 modeli, 10 parmak çoklu dokunmatik ekrana sahip. Üzerinde 1 MP kamera ve mikrofon bulunduran TD2740, daha dayanıklı olmasıyla öne çıkıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun