TV 06 OCAK 2015 / 14:27

Samsung'da Tizen'e geçiş başlıyor

Android işletim sisteminin mobil pazardaki etkinliğimi kırmak isteyen şirketler, kendi işletim sistemleri üzerinde hummalı bir çalışma gösteriyorlar. Bu şirketlerin başında gelen Samsung, Tizen işletim sistemini ürettiği yeni cihazlara yavaş yavaş yerleştirmeye başlıyor.Açık kaynaklı yapısıyla telefon üreticilerini tercihi haline gelen fakat zaman içerisinde tekelleşmeye başlayan Android’e karşı telefon üreticileri kendi işletim sistemlerini çıkartmaya hazırlanıyorlar. Hali hazırda farklı arayüzler ile kullanıcıları farklılığa alıştırmak isteyen telefon üreticileri, Google’ın bu alandaki tekelini kıracak gibi görünüyorlar.

Telefon, tablet ve akıllı saat gibi mobil cihazlar konusunda, kullanıcıların aklını çelmek için epey zamana ihtiyacı olan şirketler, diğer elektronik cihazlara gelindiğinde ise daha atak davranmaya başladılar. Bu şirketlerin başında gelen Samsung, Tizen işletim sistemini akıllı televizyonları üzerinde “test” etmeye başladı. Akıllı televizyonlarına Tizen’i yüklemeye başlayan şirket, şu sıralar ABD Las Vegas’ta düzenlenen CES 2015’te bu televizyonları tanıtmaya hazırlanıyor.

Çevre birimlerle kolayca bağlanabilecek televizyonlar, akıllı telefonlardan, tabletlerden görüntü alıp verme yeteneklerine de sahip olacak. Oyun konsol platformlarıyla da uyumlu çalışması beklenen televizyonlar, LG’nin WebOS sistemiyle elde ettiği başarıyı yakalamayı amaçlıyor. 2015 yılında piyasaya süreceği televizyonlarda Tizen işletim sistemine yer vermeye hazırlanan şirketin, önümüzdeki süreçte bu sisteme akıllı telefon ve tabletlerde de yer vermesine kesin gözüyle bakılıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun