TV 10 MART 2016 / 09:52

Philips ve Samsung, TV'de 3D'ye elveda diyor

Samsung ve Philips yeni nesil televizyonlarında 3D teknolojisine yer vermeyecek.

Sinemada film izleyeceğimiz zaman 3D desteği arıyor olsak da evlerdeki 3D televizyonlar neredeyse hiç kullanılmıyor. Bir dönem televizyon fiyatlarının ciddi anlamda artmasına sebep olan bu teknoloji, iki farklı yapıda çalışıyordu: Aktif ve pasif. Aktif 3D teknolojisiyle pille çalışan pahalı gözlükler, 3D görüntüyü oluşturmak için sürekli açılıp kapanarak baş ağrısına sebep olabiliyordu. Genelde LG'nin kullandığı pasif 3D teknolojisi ise ucuz gözlüklerle çalışırken baş ağrısına sebep olmuyordu. Fakat dikeyde çözünürlüğü yarı yarıya düşürerek görüntü kalitesi kaybına sebep oluyordu.

Televizyon sektörünün önemli 2 markası Samsung ve Philips, 2016'da çıkaracakları yeni televizyonlarda 3D desteğine yer vermeyeceklerini açıkladılar. İçeriğin ve müşteri ilgisinin az olmasını sebep gösteren şirketler, ilginin daha çok 3D desteği bulunmayan 4K Blu-Ray'lerde olduğunu söylüyorlar.

LG'nin ve Sony'nin şimdilik 3D TV üretimine devam edecekleri fakat 3D desteğinin belli başlı modellerle sınırlanacağı konuşuluyor.

Böylece 3D TV rüyasının da sonuna gelmiş bulunuyoruz...
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun