Tüketici Elektroniği 07 OCAK 2016 / 10:50

Volvo araçlar akıllı bileklik ile kontrol edilebilecek

CES 2016 fuarının otomobil teknolojileri alanında en ilginç yenilik Volvo’dan geldi.

İsveç merkezli otomobil üreticisi Volvo, Microsoft ile başladığı işbirliğine bir yenisini daha ekledi. Volvo otomobiller artık Microsoft Band 2 akıllı bileklikler üzerinden sesle kontrol edilebilecek. 250 dolarlık satış fiyatına sahip bileklikteki ‘Volvo on Call’ uygulamasıyla, sürücü bilekliği sesle komut ederek; navigasyonu ayarlayabilecek, aracın kapısını kitleyebilecek, klimayı açacak ya da farları açabilecek.

Microsoft ve Volvo’nun arttırılmış gerçeklik gözlüğü Hololens ile başladığı işbirliği, Microsoft Band 2 ile bir adım daha ileri taşınıyor. İnternet bağlantılı araçlarla giyilebilir teknolojiyi buluşturan teknolojinin 2016 yılının bahar aylarında kullanıma sunulması planlanıyor.  Şimdilik sadece duyurulan özelliğin hangi model Volvo araçlarda kullanılacağı belirtilmiyor.

Duyurulan yeni özellik ile ilgili açıklamada bulunan Volvo Otomobil Elektrik Elektronik Sorumlusu Thomas M. Müller, Microsoft Band 2 ile başlayan sesle kontrol özelliğin sadece bir başlangıç olduğunu ve dijital asistanlık özelliklerine yenilerinin de ekleneceğinin müjdesini verdi.