Tüketici Elektroniği 21 ARALIK 2015 / 10:46

Sony 2020'ye kadar bataryalarını %40 güçlendirecek

Japon teknoloji şirketi Sony, bataryalarda bir devrim daha yapmak istiyor.

Günümüzün en büyük teknolojik problemlerden biri olan "enerjiyi depolamak", çeşitli şirketlerin çalışmalarıyla üstesinden gelinmeye çalışılıyor. Her şeyin mobilleştiği günümüzde enerjinin daha verimli bir şekilde depolanabiliyor olması önce mobil dünyanın, dolayısıyla hayatımızın değişmesine sebep olabilir.

"Batarya verimliliği" diyerek bahsettiğimiz şey gerçek anlamıyla şarj edilmesi için gereken enerjinin bataryanın toplam enerjisine oranı değil; ağırlığına ve hacmine göre ne kadar enerji depolayabildiği ve ne kadar sürede doldurulabildiği. Günümüzde batarya konusu aklımıza akıllı telefonlarla geliyor fakat işin bir de elektrikli araç tarafı var. Geliştirilmekte olan yeni giyilebilir teknolojiler de cabası.

1991'de Asahi Kasei ile beraber ilk lityum iyon bataryalarını piyasaya süren Sony, bu sefer lityum sülfür bataryalar üzerine çalışıyor. Söylenene göre Sony'nin hedefi, lityum sülfür bataryalarını lityum iyon bataryalarına göre hacim başına sağlanan enerji bakımından %40 verimli hale getirmek.  Bu bataryaların böyle bir verimliliği sağlayıp piyasaya sürülmesi ise 2020'yi bulacaktır diye tahmin ediliyor.

Bir dönem adı geçen fakat sonra haber alamadığımız grafen - 3D yapıdaki bataryalar, lityum iyon bataryalara göre hacim başına 30 kat daha fazla enerji depoluyordu. Son dönemde bu bataryalar hakkında çok bir bilgi yok. %40 batarya verimliliği artışı iyi, güzel fakat dünyayı değiştirmez. Bize 3D bataryalar lazım.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun