Tüketici Elektroniği 26 ARALIK 2015 / 10:00

Samsung tasarladığı yeni emojilerle dikkat çekiyor

Günümüzde teknoloji iletişimi pratik hale getirse bile hâlâ birtakım sınırlamalar mevcut. Ancak, kullanıcıların, mesajlarına daha fazla duygu ve karakter katabilmek için kullandıkları emojiler, dünyanın her yerinde insanlar tarafından anlaşılabiliyor.

2010’dan beri kendi mobil cihazlarına özel olarak emojiler tasarlayan Samsung, gerçekleştirdiği son inovasyonlarda özellikle müşterilerin değişen iletişim alışkanlıklarını cihazlarına yansıtmaya odaklandı. Geçtiğimiz Ağustos ayında pazara sunulan Galaxy S6 edge+; kişilere emoji göndererek veya bu kişileri dürterek onlarla çeşitli şekillerde iletişim kurabilmelerini sağlayan gelişmiş “Edge Kişileri” özelliğini tüketicilerle tanıştırdı. Aynı şekilde Gear S2 akıllı saat de tüketicilere mesajları emojiyle yanıtlama saçeneği sunuyor.
 
Herkese hitap ediyor
 
Samsung emoji geliştirmek için 1.200 kişiyi aşan UX tasarım ekibiyle çalışıyor. Samsung kendisi tarafından tasarlanan emoji takımına, kullanıcılar direkt olarak cihaz klavyesi ya da uygulamalarından hiçbir ücret ödemeden erişebiliyor. Dünyanın her yerinde aynı şekilde ifade edilen evrensel jestlerin ve beden dilinin ikonlarla ifade edilmesini sağlayan emojiler, özellikle son yıllarda tasarlanan hareketli ikonlarla, mesajın yazılı ifadeden çok daha net ve sempatik bir şekilde iletilmesine olanak tanıyor.  

Samsung cihazlarına eğlence anlaşıyı katmak için emojilerin gerçeğe yakın tasarlanmasına büyük önem verdiklerini belirten UX (Kullanıcı Deneyimi) Tasarımcısı Erin Jung; “Bunu gerçekleştirmemizin bir yolu da detayların gücünü arttırmaktan geçiyor. Gülen yüz ifadesinde gözlerin daha büyük olması, endişeli yüz ifadesinin büyük ter damlalarıyla tasarlanması gibi…”
  
Modern iletişimde emojinin varlığı giderek daha da önem kazanıyor. Yazılı dilin yetersiz kaldığı bir çağda duygularımızı ifade etmek için emojilere başvuruyoruz. Emojinin de, tıpkı dilin zaman içinde geçirdiği evrime benzer bir dönüşüm geçireceği kesin.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun