Tüketici Elektroniği 14 OCAK 2016 / 15:00

Robot köpek CHiP yapay zekasıyla komutları öğrenebiliyor

Dünyanın dört bir yanında şimdiden endüstriyel robotlar kullanılıyor. Son birkaç yıl içerisinde yaşanan teknolojik gelişmelerle hayata geçirilen ve insanlarla iletişime geçebilen sosyal robotlar ise bize gelecek yılların sinyallerini veriyor.

Geçtiğimiz hafta Las Vegas’ta gerçekleşen dünyanın en büyük tüketici elektronik fuarlarından biri olan CES 2016’da, robot köpek CHiP kendinden baya söz ettirmeyi başardı. Robot teknolojileri üzerine çalışmalar yapan WOwWee şirketinin hayata geçirdiği akıllı robot köpek CHiP, Indiegogo üzerinden fon topluyor.  Beacon teknolojisine sahip robot, yapay zekâ işlemcisi, sensörler, uygulama ve bağlantılı cihazlarla etkileşime geçerek; sahibini tanıyor, onunla oyun oynuyor ve sahibinin konutlarını yerine getiriyor. Indiegogo üzerinden 179 dolardan başlayan fiyatla sipariş edilebilen robot, sahibin oyun saati, uyku saati döngülerine adapte olarak, geceleri kablosuz şarj aletinin yanında uyuyor. Böylece sahibinin batarya tüketimi detayları ile uğraşmasına gerek kalmıyor.

Robotun hareketlerini kontrol edebileceğiniz bir Bluetooth bilekliği ve oyun oynadığı Bluetooth topu bulunuyor.  Evcil hayvan almaktan çekinen aileler için yeni bir seçenek olan cihaz, tasarımı ve sevimliliğiyle çıkıyor. Hayata geçmesi için 100 bin dolar toplaması gereken CHiP, Indiegogo üzerinden 110 bin dolar toplayarak, beklenen fonun üzerine çoktan çıkmış durumda.