Tüketici Elektroniği 16 ŞUBAT 2016 / 17:09

Oyunlaştırılmış drone’lar yılın en büyük trendlerinden biri olacak

Son zamanların en heyecan verici teknolojilerinden biri olan drone’lar, uzun ismiyle insansız hava araçları, ilk olarak savunma sanayi için üretildi.

Günümüz drone’ları askeri drone’lara göre ucuzluk, hafiflik, taşınabilirlik özellikleriyle birlikte, son kullanıcılar için daha ulaşılabilir hale geldi. Taşımacılıktan, arama kurtarma çalışmalarına kadar geniş bir kullanım alanı olan drone’lar her gün yeni bir özellik kazanarak, popülerleşiyor.

Kısa süre önce New York’ta düzenlenen Uluslararası Oyuncak Fuarı’nda oyunlaştırışmış drone'lar fuarın en ilgi çekici noktalarından birine dönüştü. Bu oyunlaştırılmış drone’lar, standart uzaktan kumandalı drone’lara kıyasla uygulama, arttırılmış gerçeklik gözlükleri ve inovatif teknolojilerle birlikte,  adeta birer video oyunlarına dönüşüyor. Yetişkin oyuncağı olarak nitelendirebileceğimiz drone'lar artık çocuk dostu güvenli bir yapıya kavuşuyor. 

Air Hogs Connect


 
“Evinizi görev arenasına çevirin” mottosuyla hayata geçirilen Air Hogs Connect, Spin Master tarafından hayata geçirildi. Tablet uygulaması tarafından kontrol edilen Air Hogs Connect, üzerinde yer alana kamera ile arttırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak, özel matının üzerinde bir şehir oluşturuyor. Oyunun amacının; silah ve özel yetenekleri kullanarak, yabancıları şehrinden uzaklaştırmak olduğu belirtiliyor. Ağustos ayında piyasaya çıkacak drone’un, 150 dolara satışa çıkması planlanıyor.

REV Air
 


REV Air, bir yarış arabasıyla beraber piyasaya sunuluyor. Hava yarışı yapmak için tasarlanmış bu drone sesle ve tablet uygulaması ile kontrol ediliyor. Bu drone’un en büyük avantajının ise, ikinci bir kişi oyuna dâhil olabilmesi diyebiliriz. Sonbaharda piyasaya çıkması planlanan REV Air’in 130 dolardan satışa sunulacağı belirtiliyor.

Wowwee


 
Beyaz bir tasarıma sahip Wowwee, standart bir drone’a benziyor.  Ancak bu drone’da beacon teknolojisi kullanılıyor. Bu sayede kullanıcısı nereye giderse gitsin, onu takip ediyor.  Wowwee Guitar Hero ve Dance Dance Revolotion oyunları ile entegre kullanılabiliyor. Örneğin; Guitar Hero’da bir parçayı doğru ritimde çaldığınızda, drone yukarı doğru çıkarak, LED’lerini yakıyor.  Yanlış ritmi çaldığınızda ise zemine doğru iniyor.  Wowwee’nin önümüzdeki sonbaharda 80 dolardan satışa sunulması planlanıyor.

The Sky Viper Hover Racer
 


Skyrocket’in hayata geçirdiği The Sky Viper Hover Racer’ın 3 metreden fazla yerden yükselemediği belirtiliyor. 4 adet beacon içeren drone’un, drone yarışı yapmak için üretildiği belirtiliyor. Cihazın içerisinde yer alan 4 adet vericiyi istediğiniz yere koyarak kendi pistinizi oluşturuyorsunuz. Akıllı telefon uygulamasıyla bağlanabildiğiniz drone ile 7 kişiye kadar yarış yapabileceğiniz belirtiliyor. Önümüzdeki sonbaharda piyasaya çıkması planlanan The Sky Viper Hover Racer’ın 100 dolardan satışa çıkması planlanıyor.
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun