Tüketici Elektroniği 31 AĞUSTOS 2015 / 09:56

Aile içi iletişim çocuklarda teknoloji bağımlılığını önlüyor

Amgen & Mustafa Nevzat’ta her ay düzenli olarak gerçekleştirilen İş’te Misafir’e Pedagog Nilgün Doruk’u konuk oldu.

Nilgün Doruk, çocuklarda teknoloji bağımlılığı başta olmak üzere, aile ve iş dengesi, çocuk aile ilişkisi, eğitim yılı öncesi çocuklar için ailelere öneriler ve ailelerin çocuklara pedagojik yaklaşımı konularıyla ilgi deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Sağlıklı bir aile ve iş dengesinin kurulması için, çocuklarla yapılan paylaşımın önemini vurgulayan Doruk, çocuklarla daha sağlıklı iletişim kurabilmek için geçirdiğimiz yoğun bir günün ardından bile her şeyin onlarla doğru bir şekilde paylaşılması gerektiğini söyledi. Çocuklarla oyun oynamanın ve aktiviteler düzenlemenin, aile- çocuk ilişkisini olumlu yönde geliştirmede önemli rol oynadığını da belirten Doruk, anılar biriktirmenin, aile yemeği ve kitap okuma saati gibi ritüeller oluşturmanın gerekliliğinin yanı sıra, zaman yönetimi ve öncelikleri doğru belirlemenin öneminin ve bu süreçteki etkisinin altını çizdi.

Daha sağlıklı, çevresiyle uyumlu ve doğru iletişim kurabilen bireyler yetiştirmenin önemini vurgulayan Doruk, günümüzde çocuklarda görülen teknoloji bağımlılığını önlemek adına ebeveynlere düşen önemli görevlerden de bahsetti. Teknolojiyle tanışma yaşının belirlenmesi, internet üzerinde geçirilen zamanın sınırlandırılması ve çocukların yalnız yararlı içeriklere ulaşması için ebeveynlere büyük bir görev düştüğüne değinen Doruk, toplantı sonunda kendisine gelen soruları cevapladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun