Tıp 09 OCAK 2015 / 10:27

Teixobactin antibiyotik direncini kıracak

ABD'li bilim insanları, Teixobactin adlı yeni bir antibiyotik geliştirdiler. 25 yıl aradan sonra bulunan yeni antibiyotik, ilaçlara dirençli birçok bakteriye karşı etkili olmayı başardı. Northeastern Üniversitesi’nde gerçekleştirilen araştırmalar sonucu geliştirilen Teixobactin adlı antibiyotik, ilaçlara dirençli bakterilerin neden olduğu enfeksiyon ve hastalıklara karşı etkili olabilecek. Devrim niteliği taşıyan buluş sayesinde, antibiyotiklere karşın dirençli bakteriler nedeniyle her yıl 700 bin kişinin hayatını kaybetmesinin önüne geçilebileceği vurgulanıyor.

Uzmanlar tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen deneylerde,  ağır enfeksiyonları dirence yol açmadan yok edebilen antibiyotiğin E Coli gibi bazı bakterileri öldürmekte başarılı olmadığı gözlemlendi. Buna karşın insanlık için büyük tehdit oluşturan MRSA ve tüberküloz gibi diğer patojenlere karşı etkili olan antibiyotik, mikropların hücre duvarları örmesinin önüne geçerek ilaçlara karşı direnç geliştirmelerini önlüyor.Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamalarda, son yıllarda insan metabolizmasının antibiyotiklere karşı direncinin arttığı vurgulanıyordu. Bu sebepten dolayı her yıl antibiyotik direnci sebebiyle hayatını kaybeden insan sayısının 700 bini aştığı açıklanan raporlarda ortaya konurken, 1987 yılından bu yana ilk kez gerçekleştirilen keşifle birlikte bu sayının gözle görülür bir şekilde azalması bekleniyor.

Antibiyotiğin insanlığın kullanımına ne zaman sunulacağı konusunda bir bilgi verilmedi. Buna karşın yeni antibiyotiğin gerekli kaynakların oluşturulması durumunda önümüzdeki 5-6 yıllık süreçte kullanıma sunulması bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun