Tıp 30 EYLÜL 2015 / 14:29

Kök hücre sarı noktaya çare olabilir

Görüş kaybı ve körlük yaşayan yüzbinlerce kişi için umut ışığı doğdu. Sarı nokta hastalığı olarak da bilinen "maküler dejenerasyon" sorununun çaresi kök hücreler olabilir. Özellikle orta yaş ve üzeri yaşlarda görülen sarı nokta (maküler dejenerasyon) sorunu çözülmüş olabilir. İngiltere'de yer alan Moorfields Göz Hastanesi uzmanları, kök hücreleri kullanarak bu sorundan müzdarip birçok insanın tekrardan görebilmesinin yolunun açılabileceği belirtiyorlar. Söz konusu tekniğe göre, gözün arka kısmında yer alan ve görüş kaybına neden olan bölgeye, labaratuvar ortamında kök hücrelerden yararlanılarak geliştirilen 6 mm çapında retinal doku naklediliyor.

45 dakika süren işlem sonucunda hastaların görme problemlerinin ortadan kalkacağı belirtilirken, bahsedilen yöntemin şu ana dek 60 yaşında görme engelli bir kadının üzerinde denendiği, olumlu sonuç alınması durumunda yüzbinler kişinin görme sorunlarının çözüleceğinin altı çiziliyor. Doktorların sürekli kontrol ettiği hastanın sonuçlarının Aralık ayında netleşmesi bekleniyor.

Sarı nokta hastalığı nedir?

Yaşlanmaya bağlı olarak gelişebilen sarı nokta hastalığı ileri yaştaki birçok insanda kronik, ilerleyen ve geri dönüşümsüz olarak görme kaybına neden olan bir hastalıktır. Görme merkezinin yaşa bağlı olarak bozulması, görme merkezinin bulanmasına neden olan bir hastalıktır. Bulanma, gözün arkasındaki küçük bir bölge olan makulanın zarar görmesinden dolayı olur. Makula, gözlerin odaklandığı noktadaki ince detayların görülmesine yardımcı olur.

Genellikle 50 yaştan sonra ortaya çıkan hastalık nadir de olsa genç insanları da etkileyebiliyor. Hastalıkta genetik özellikler, beslenme şekli, çevresel faktörler, uzun süre güneş ışığına maruz kalma, şişmanlık, sigara ve hipertansiyon önemli rol oynuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun