Tıp 11 MART 2013 / 10:57

Kinect ile kafatasının içerisini görüntülemek mümkün

Kinect ile kafatasının içi görüntülendi

Geliştirildiğinden bu yana oyun sektörüne daha fazla hizmet veren Kinect, gün geçtikçe daha fazla alanda ve daha değişik şekillerde kullanılmaya devam ediyor. Son olarak Cambridge Microsoft Araştırma ekibi tarafından geliştirilen “yeni model” ile kafatasının içine göz atmak mümkün hale geldi. X ışınlarına benzer bir görüntü ile kafatasının içine göz atmayı ve beyne bakabilmeyi mümkün kılan özel program, Kinect’in stereoskopik kameralarını kullanıyor. Program yardımıyla kafa tasının içerisini görüntüleyen Kinect, beynin içeride tam olarak nasıl durduğunun ve yerleştiğini oldukça net bir şekilde gösterebiliyor.

Yakın zamanda daha ufak boyutlarda üretilerek televizyon ve dizüstü bilgisayarların da içine “gömülmeyi” bekleyen teknoloji, sağlık alanında da yer edinmeye başladı. Geçtiğimiz yıl özel geliştirilen bir program ile anatomi derslerinde kullanılmaya başlayan teknoloji, bu yeni gelişmeyle birlikte nörocerrahlar tarafından da kullanılmaya başlayabilir.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=MvP4cHfUD5g[/youtube]

Her ne kadar tam olarak bir “x ışınları” görüntüsü vermese de başlangıç için iyi yönde olan bu çalışma, tıp dünyası için oldukça umut verici olabilir.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için bu adresi kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun