Tıp 02 ARALIK 2015 / 13:52

Kemoterapi ilaçlarına robot eli değiyor

Kanserle mücadelede kullanılan kemoterapi ilaçları, Türkiye’de bir süredir robotlar tarafından hazırlanıyor. Hastanın tedavi sürecini güvene alan, sağlık çalışanlarını ise bu ilaçların olumsuz etkilerinden koruyan robotik sistem ilaç uygulamalarındaki riskleri tamamen ortadan kaldırıyor.

Kan dolaşımı ile vücudun hemen hemen her yerindeki kanser hücrelerine ulaşan kemoterapi ilaçları, kanserle mücadelede hayati bir öneme sahip. Hastalık sürecini yavaşlatmak, geriletmek ya da durdurmak için kullanılan bu ilaçların doğru dozda ve steril bir ortamda hazırlanması gerekiyor. Doz ayarındaki en küçük bir sapma veya elden/ortamdan hastaya bulaşabilecek bir enfeksiyon, tedavi sürecini riske atabildiği gibi, ilacı hazırlayan kişinin sağlığını da olumsuz yönde etkileyebiliyor. İlerleyen teknoloji ise tüm bu riskleri ortadan kaldırmaya kararlı. Teknoloji sayesinde, günümüzde kemoterapi ilaçları 6 kollu robotlar tarafından hazırlıyor.

“Robotik Kemoterapi İlaç Hazırlama Sistemi” olarak bilinen ve hastaya verilen ilaç miktarındaki hata payını sıfıra indiren sistem, Türkiye’de özel sağlık sektörüne de girdi. Bu sistemi kullanan Medical Park Samsun Hastanesi Genel Müdürü Op. Dr. Hakan Özcan “Robotik Kemoterapi İlaç Hazırlama Sistemi” ile kanserle mücadelede yeni bir dönem başladığını söyledi. İlaç dozu hesaplamalarının tedavinin başarısı üzerinde doğrudan etkili olduğunu söyleyen Op. Dr. Özcan “Sistem altı eksenli robotik kolu sayesinde sitotoksik ilaçlar (hücreye toksik şekilde etki edip hücreyi öldüren ya da fonksiyonunu durduran ilaçlar) el değmeden ve steril bir ortamda hazırlanırken, sağlık personelimiz de bu ilaçların olumsuz etkilerinden korunuyor” dedi.

Tüm kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar genel olarak hassas doz aralığında olup, fazla dozda verildiğinde ölümcül yan etkiler meydana getirebildiğini belirten Op. Dr. Özcan, miligram ve mikrogram bazında çok küçük miktarlarda karıştırılması gerekebilen kanser ilaçlarının, robotik sistemin gelişmiş sensörleri ve elektronik terazisi ile gravimetrik olarak (karışımlardaki maddeleri ayırıp ölçerek) hazırlanabildiğine dikkat çekti.

Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçlarının tamamına yakını, toksik etkileri nedeniyle tehlikeli ilaç kategorisinde. Bu nedenle bu ilaçları hazırlayan, uygulayan veya taşıyan sağlık çalışanlarında kısa dönemde saç dökülmesi, deri döküntüsü, alerji, halsizlik; uzun dönemde ise organ hasarı, kısırlık, gebelerde düşük veya bebekte gelişim bozuklukları gibi ciddi sağlık sorunları oluşabiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun