Tıp 26 ŞUBAT 2016 / 12:31

Google DeepMind ile sağlık tarafına yöneliyor

Google, yapay zeka özelinde çalışmalar yürüten DeepMind ile sağlık tarafına uygulamalar geliştirmeye hazırlanıyor.

Google, sağlık tarafına özel uygulamalar geliştirmek istiyor. Bu konuda bünyesindeki DeepMind'tan yararlanmaya hazırlanan şirket, hastalıkları tespit edilmesi ve komplikasyon süreçlerinde yer alan risklere karşı önlemler alınabilmesi konusunda sağlık sektörü çalışanlarına yardımcı olmayı amaçlıyor. 

ArsTechnica'da yer alan habere göre şirket, DeepMind Health adına sahip olacak platform üzerinden uygulamalar geliştirecek. İlk etapta akut böbrek rahatsızları üzerine yoğunlaşacak olan platform, ilerleyen süreçte farklı rahatsızlıklar üzerine de yoğunlaşmayı planlıyor. Uygulamaların çalışma prensibinden söz etmek gerekirse, Streams adını taşıyan iPhone uygulaması üzerinden hastane çalışanalarının hastalar hakkındaki bütün önemli bilgilere ulaşmasını sağlayan uygulama, sahip olacağı araçlarla çalışanların hayatını kolaylaştıracak.


İlk etapta sadece hastanedeki iş süreçlerini hızlandırıp, hastaların yanlış teşhis ve tedavi süreçlerine maruz kalmalarını engelleyecek gibi görünen uygulama, Google'ın yapacağı yeni satın almalar ve DeepMind Health üzerine yapacağı çalışmalar ile birlikte çok daha farklı bit boyuta erişerek, sağlık alanında önemli bir platform haline gelebilir.