Tıp 01 MART 2013 / 09:54

Akıllı telefon üzerinden idrar tahlili yapan uygulama: Uchek

Akıllı telefondan idrar tahlili: Uchek

Mobil teknolojilerin günlük yaşam etkisi üzerindeki etkisi hızla artarken, Los Angeles'ta düzenlenen Teknoloji, Eğitim ve Tasarım (TED) Konferansı'nda tanıtılan "Uchek" adlı uygulama bunu kanıtlar nitelikte. Akıllı telefon üzerinden idrar tahlil yapılmasına olanak tanıyan uygulama, hastanelerde gerçekleştirilen idrar testlerinin akıllı telefonlar yardımıyla kullanıcılar veya doktorları tarafından hızlıca yapılmasını sağlıyor.

Uygulamaya göre, kullanıcılar ilk etapta idrar örneklerini alarak normal bir ölçüm çubuğu kullanıyorlar. Daha sonra uygulama ile birlikte temin edilen matın üzerine ölçüm çubuğunu yerleştiren kullanıcılar daha sonra bu çubuğun fotoğrafını çekiyorlar. Uygulama, kullanıcıların rahatsızlıklarının olup olmadığını çubuğun üzerindeki renklerden algılayarak, kullanıcılara hasta olup olmadıklarını bildiriyor.

Uygulama hakkında konuşan 29 yaşındaki Hintli Geliştirici Myshkin Ingawale, geliştirdiği Uchek adlı uygulamayla birlikte başta diyabet ve idrar yolları enfeksiyonları olmak üzere tam 25 farklı sorunla ilgili tahlil yapılabileceğini söyledi.

İlk etapta sadece iOS cihazlara yönelik geliştirilen uygulamanın daha sonra diğer telefon platformlarına da gelmesi bekleniyor. Uygulama, Mart ayı sonunda App Store'daki yerini alacak. Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
YORUMLAR
bahrat 01 MART 2013 / 18:41 0 0
kontrol etmek için akıllı telefon üzerine mı işeceğiz yani?