Telekom 01 MAYIS 2009 / 06:02

Veri Depolama Dosyası: Bölüm 5

Dosyamızın son bölümünde bireysel veri depolamada göze çarpan eğilimlere değiniyor, kapasite ihtiyacına ve en çok depolama gerektiren uygulamalara bakıyoruz.

Dosyamızın son bölümünde bireysel veri depolamada göze çarpan eğilimlere değiniyor, kapasite ihtiyacına ve en çok depolama gerektiren uygulamalara bakıyoruz.


Son bölümümüzde bireysel veri depolama pazarında hangi eğilimlerin ön plana çıktığını göreceğiz. Ayrıca tüketicilerin en çok hangi uygulamalar için veri depolamaya ihtiyaç duyduklarını öğreneceğiz. Son olarak kullanıcıların kapasite ihtiyacının boyutlarını ölçeceğiz.


Bireysel veri depolama pazarında eğilimler


Seagate İsrail ve Türkiye Ülke Müdürü İpek Binyıldız bireysel veri depolama alanındaki eğilimlerin çeşitli yönlerden incelenebileceğini söylüyor. Binyıldız'a göre kullanıcılar öncelikle daha fazla kapasite ve iyi performans bekliyorlar. Ayrıca kullanıcılar artık daha az güç tüketimi olan diskleri tercih ediyor ve bu doğrultuda kararlarını veriyorlar.


Western Digital EMEA Bölgesi Markalı Ürünler Kıdemli Direktörü Didier Trassaert bireysel depolama çözümleri kullananların, yüksek kapasitelerinin yanı sıra, uygun fiyat, taşınabilirlik ve modaya uygunluk da aradıklarını belirtiyor. Sabit sürücülerin artık bilgisayarın arkasında saklanan bir alet olmaktan çıktığının altını çizen Trassaert bu cihazların cepte ya da el çantasında taşınan bir alete dönüştüklerini ve bunun sonucunda görüntülerinin de önemini artırdığını ifade ediyor. Trassaert sabit disk üreticilerinin yeni eğiliminin ise, kullanıcıya verilerini depolamanın ötesinde, değerli uygulamalar ve fonsiyonellik sunmak olduğunu vurguluyor.


SanDisk Türkiye Bölge Satış Müdürü Yosi Rafael bireysel veri depolama pazarında şu anda depolama kapasitesi yüksek mobil cihazlara ciddi bir rağbet gösterildiği bilgisini veriyor. Rafael, "Yapılan araştırmalar hayatımızın bir kopyasının artık dijital dünyada olduğuna işaret ediyor. Fotoğraflarımız, video görüntülerimiz ve gerek günlük yaşam gerekse iş hayatı için önem taşıyan tüm dokümanlarımız dijital ortamda saklanıyor. Bu verileri her daim yanımızda taşımak da bizim için bir o kadar önemli" diyor.


Multimedya Bilgisayar Pazarlama Müdürü Şahabettin Toprakçı dijital içerik ve verilerin arşivlenmesi söz konusu olduğunda, manyetik tabanlı harici disklerin sağladıkları yüksek kapasiteler ve 1 GB başına düşen depolama maliyetindeki avantajı nedeniyle tercih edilmeye devam ettiğini belirtiyor. Toprakçı, "Verileri, mobil ürünlerde taşıyabilme, küçük boyutlara yüksek kapasite depolayabilme, düşük güç tüketimi ya da tüketici elektroniği ürünlerine uyumluluk söz konusu olduğunda ise NAND Flash tabanlı bellekler tercih edilmektedir. Yakın gelecekte, NAND Flash tabanlı SSD'ler (Solid State Disc) dizüstü bilgisayarlar ve netbook'larda, saklama kapasitelerinin her yıl iki katına çıkması ve fiyatlarının yüzde 50 düşmesi nedeniyle HDD'lerin (Sabit Disk Sürücü) yerini alacaktır" diyor.


Samsung Electronics Türkiye IT Satış ve Pazarlama Müdürü Barış Kestep tüketicilerin eğiliminin öncelikle hızlı veri transferi olduğuna dikkat çekiyor. Kestep, bunun yanı sıra kullanıcının tercihinin hafif, güvenli ve yüksek kapasiteli depolama çözümleri yönünde olduğunu belirtiyor. Kestep, özellikle stile önem veren mini dizüstü bilgisayar kullanıcıları için özel olarak tasarlanmış, son derece küçük, yüksek kapasiteli, harici sabit disklere olan ilginin de büyük olduğunu sözlerine ekliyor


En çok hangi uygulamalarda veri depolamaya ihtiyaç duyuluyor?


SanDisk Türkiye Bölge Satış Müdürü Yosi Rafael dijital ortamda sakladığımız verilerin başında yüzde 85'lik bir oranla fotoğrafların geldiğini söylüyor. İkinci sırada ise yüzde 67 oranıyla müzik dosyaları yer alıyor. Bunları da sırasıyla iş dokümanları (yüzde 59), PDF dosyaları (yüzde 55), taranmış dokümanlar (yüzde 43), filmler (yüzde 37), evde çekilmiş filmler (yüzde 34), televizyon şovları (yüzde 29), grafik ve benzeri görseller (yüzde 27), diğer video görüntüleri (yüzde 11), sesli kitaplar (yüzde 10) ve diğer ses dosyaları (yüzde 9) izliyor.


Multimedya Bilgisayar Pazarlama Müdürü Şahabettin Toprakçı eğlence için ,dijital müzik ve videolar, cep telefonları, dijital fotograf makinaları ve video kameralar ile elde edilen görüntüler, çevrimiçi elde edilen içerikler; iş için, akıllı telefon, PDA ve netbook gibi mobil cihazlarda taşınabilen tüm dökümanlar, e-postalar ve bunların kullanımını sağlayan uygulamaların veri depolama ihtiyacını arttırdığını belirtiyor.


Western Digital EMEA Bölgesi Markalı Ürünler Kıdemli Direktörü Didier Trassaert bir bireyin dijital fotoğraf makinesi, dizüstü bilgisayar ya da internetten indirilebilir bir film alması ile birlikte depolamaya ihtiyaç duyma potansiyelinin ortaya çıkabileceğinden bahsediyor. Trassaert, "Kullanıcıların müziklerinden tutun da kişisel fotoğraflarına kadar her şeyi içinde tutmak istedikleri medya kütüphaneleri kolayca genişleyebilir. Bu türde bir makineye sahip olmak bizi sürekli fotoğraf çekmek için teşvik eder, bu fotoğrafları silmekte sorun yaşarız ve sonunda da onları bir harici belleğe kaydederiz. iTunes ya da film indirilebilen diğer siteler de depolamaya duyulan ihtiyaçların artmasında büyük rol oynar" şeklinde görüş bildiriyor.


Samsung Electronics Türkiye IT Satış ve Pazarlama Müdürü Barış Kestep'e göre tüketiciler ağırlıklı olarak standart resim, günlük veriler ve yüksek boyutlardaki video dosyaları için veri depolama çözümlerine ihtiyaç duyuyor.


Kullanıcıların kapasite ihtiyacı hangi boyutta?


SanDisk Türkiye Bölge Satış Müdürü Yosi Rafael SanDisk olarak depolama ihtiyaçları konusunda 1000 kişi ile gerçekleştirdikleri bir araştırmadan örnekle bu soruyu cevaplıyor. Bu araştırmaya göre ortalama bir insan 12 GB'lık kritik veriye sahip. Bunun yanı sıra bireylerin depolama ihtiyaçları günden güne artıyor. Bu artış, dijital medya araçlarını kullanma oranının yaygınlığıyla da doğru orantılı bir seyir izliyor.


Multimedya Bilgisayar Pazarlama Müdürü Şahabettin Toprakçı genel olarak, fotoğraf makinesi, cep telefonu, MP4 çalar gibi mevcut teknolojiler için kapasite ihtiyacının her yıl iki katına çıktığını belirtiyor. Kapasite miktarlarının kullanılan cihaza ve uygulamaya göre değiştiğine dikkat çeken Toprakçı'ya göre 32 GB SDHC hafıza kartı 10 milyon piksellik bir fotoğraf makinesi için yüksek sayılabilecek bir kapasite iken, Full HD (1920x1080) çözünürlükte kayıt yapan bir video kamera için standart bir kapasite anlamına geliyor. Toprakçı, "Full HD içerik destekleyen cihazların çeşitlenmesi ve biriken dijital içerikleri saklama ihtiyacı nedeniyle yakın bir gelecekte 2 Terabyte kapasiteli SDXC hafıza kartları tüketicilerin kullanımına sunulacak. Bu kapasite, bir hafıza kartında 100 adet HD görüntü kalitesinde video film taşıyabilme ve saklayabilme anlamına gelmektedir" diyor.


Harici sabit sürücülerde kullanıcılar için kapasite, güvenlik, taşınabilirlik ve tasarımın önem taşıdığına değinen Samsung Electronics Türkiye IT Satış ve Pazarlama Müdürü Barış Kestep kapasite ihtiyacının, kullanıcının tercihlerine ve faaliyetlerine göre 120 GB ile 500 GB arasında değiştiğini söylüyor. Kestep, "Taşınabilirliğin ön planda olduğu 2,5 inçlik modellerde kapasiteler 160, 250, 320 ve 500 GB arasında değişmekte; diğer taraftan depolama aracı olarak ağır bir çözüm olan 3,5 inçlik ürünler de, 500 GB ve üzerini tercih eden tüketiciler için oldukça başarılı veri depolama çözümleri sunmakta" diyor.


Genel olarak tüketicinin kapasite eğilimi ile ilgili net bir şey söylemenin çok zor olduğunu, bunun aslında müşterinin ihtiyacına ve bütçesine göre değişiklik gösterdiğini belirten Kestep taşınabilirlik söz konusu olduğunda kimi kullanıcıların depolama kapasitesine çok da önem vermediğine dikkat çekiyor. Kestep, diğer taraftan depolama alanı için en ağır depolama aygıtları 3,5 inç form faktörde sabit disk ürünlerini tercih edenlerin de az olmadığını belirtiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun