Telekom 17 MAYIS 2013 / 13:00

Türkiye'de bir aile iletişime 1320 lira harcıyor

TELKODER (Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği) Türkiye’de bir ailenin  aylık ortalama haberleşme giderinin 110 lira olduğu açıkladı.Telekomünikasyon alanının düzenleyici kuruluşu olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yayınladığı veriler ile TELKODER’in yaptığı genel sektör değerlendirmesi sonucunda; bir internet, bir cep telefonu ve bir sabit telefon aboneliği bulunan bir ailenin aylık ortalama haberleşme giderinin ise 110 lira olduğu belirtildi. Ortalama olarak sabit telefona aylık 22 lira, cep telefonuna 22 lira ve internet hizmetine de 40 lira ödeniyor. Bunlara ayrıca devlete ödenen toplam 26 lira KDV ve Özel İletişim Vergisi’ni de eklemek gerekiyor.

Ortalama 4 kişiden oluşan bir ailenin tüm fertlerinin cep telefonu kullandığı düşünüldüğünde ise 110 liralık haberleşme giderinin ortalama 204 liraya yükseldiği görülüyor. Bir internet, bir cep telefonu ve bir sabit telefon aboneliği bulunan bu ailenin tüm üyelerinin cep telefonu kullandığı varsayıldığında ise bahsi geçen yıllık haberleşme gideri de ortalama 2,451 liraya çıkıyor.

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, haberleşme hizmetlerinin son yıllarda giderek daha büyük bir ihtiyaç olarak karşımıza çıktığını belirtti. Haberleşme hizmetlerinin sadece özel hayatta değil, iş hayatında da önem kazandığına işaret eden Arıak, sözlerini şu şekilde tamamladı:
“Daha uygun fiyata kaliteli hizmet almamız mümkün. İşini kanunlara uygun yapan, yatırımını yapmış alternatif işletmeciler sayesinde tüketicilerin kaliteli ve uygun maliyetli hizmetler alması daha kolay hale geliyor. TELKODER’in sabit telefon ve internet hizmeti sunan çok sayıda üyesi var ve önünün açılması halinde, mobil telefon hizmetine de yakında başlanacağını hatırlatmak isterim."
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun