Telekom 24 ŞUBAT 2012 / 12:12

Turkcell, Türkiye yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor

Turkcell yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor

Turkcell, 2011 yıl sonu ve dördüncü çeyrek finansal-operasyonel sonuçlarını açıkladı. İştiraklarin artan katkısı ve artan mobil internet gelirleriyle bir önceki yıla göre yüzde 4 büyüme yakalayan Turkcell Grup, değerini 9.37 milyar lira olarak açıkladı. Bunun yanı sıra tarihindeki en yüksek son çeyrek gelirini de yine 2011 yılında kaydetti.

2011 yılında 1.1 milyon net abone alımı kaydederek toplam abone sayısını 34,5 milyona çıkaran Turkcell, faturalı abone sayısını bir yıl yüzde 16 oranında arttırarak 12 milyona yaklaştırdı. Abone başı aylık ortalama gelir ise mobil data servis gelirlerinin büyümesinin yarattığı etkiyle 19.8 milyon lira oldu.

Mobil internet kullanımı artmaya, birim fiyatlar düşmeye devam ederken, mobil servisler ve mobil internet gelirlerindeki artışlar Turkcell’in ses dışı gelirleri toplam gelirlerinin dörtte biri seviyesine yaklaştı. Turkcell’in şebekelerindeki mobil internet trafiği 2009’a kıyasla 13 kat artarken, aynı iki yıllık süreçte mobil internet gelirleri yüzde 17 oranında arttı ve 724 milyon lira oldu.Konuyla ilgili konuşan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, müşteri memnuniyetine verdiklerini önem ve daha da güçlenen pazar algıları ile Türkiye’de pazar payı odaklı rekabete devam edeceklerini belirtti. Yıl boyu 3G ve fiber altyapıya önemli yatırımlar yaptıkları dikkat çeken Ciliv, Turkcell markalı T serisi cihazlarla 2011 yılında android pazarında zirveye oynadıklarını söyledi. Süreyya Ciliv, bu başarılara 2012 yılında da devam edeceklerine inandığını söyledi.

Turkcell, 2012 yılında yaklaşık 1.7 milyar lira teknoloji ve altyapı yatırımı yapmayı planlarken, Anadolu’da çağrı merkezleri aracılığıyla istihdam yaratmaya devam edecek. 2011 yılını 2 bin ek istihdam ile tamamlayan Turkcell’in 2012 hedefi de aynı doğrultuda.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun