Telekom 10 MAYIS 2011 / 14:41

Türk Telekom IPv6'ya geçiş için neler yapıyor? BTnet.com.tr açıklıyor!

Türk Telekom, BTnet.com.tr ile paylaştığı doküman aracılığıyla IPv6'ya geçiş planları ve bu konudaki çabalarına dair bilgi verdi.

Bakınız Türk Telekom bu konuda neler söylüyor:
"Internet Protokolü (IP), tüm dünyaya yayılmış yüzmilyonlarca bilgisayarın birbiriyle iletişiminin gerçekleşmesini sağlayan bir ağ katmanı protokolüdür. Bu protokolün halihazırda yaygın olarak kullanılan 4. sürümü (IPv4), internetin çok hızlı gelişmesine bağlı olarak değişen ve gelişen ihtiyaçların karşılanması için gerek kaynak olarak, gerekse hizmet kalitesi, mobilite ve güvenlik gibi özellikler açısından yetersiz kalmaya başladı. Bu durum karşısında yeni bir internet protokolü geliştirilmesine ihtiyaç duyuldu ve yeni nesil internet protokolü olarak adlandırılan IP Sürüm 6 (IPv6) geliştirildi.

IPv6, IPv4'ün yerini almak üzere, IPv4 ile birlikte çalışacak şekilde tasarlandı. IPv4 yerine yeni bir protokol olarak geliştirilmesinde temel motivasyon IP adres boşluğunun tükenmesi olmakla birlikte, bu yeni protokolde IPv4 adres formatı ve veri alanlarında da önemli değişiklikler mevcut. Bu protokolü ortaya koymak üzere IETF tarafından oluşturulan Yeni Nesil IP Çalışma Grubu, çalışmalarına başlamadan önce bazı hedefler belirlemişti. Bu hedefler:

• Milyarlarca sunucunun adreslenebilmesi,
• Protokolün birleştirilerek yönlendirme tablolarının boyutlarının küçültülmesi,
• Daha yüksek düzeyde güvenlik sağlanması,
• Gerçek zamanlı uygulamalar için hizmet kalitesine daha fazla önem verilmesi,
• Mobil kullanım ve dolaşımın sorunsuz gerçekleşmesi,
• Protokolün gelişime açık olması,
• Eski ve yeni protokollerin bir arada kullanılabilmesi olarak belirlenmiştir.

Türkiye'de durum nedir?

Türkiye’de IPv6 çalışmaları 2003 yılında Ulusal Akademik ağı (ULAKNET) yöneten TÜBİTAK ULAKBİM tarafından başlatıldı. Şirketimizde ise belirtilen tarih itibariyle IPV6 geçişi bir süreç olarak değerlendirilerek süreç planlamaları yapıldı ve bu geçiş çeşitli aşamalara bölündü. Paralelinde ise ULAKBİM ile deneysel düzeyde bağlantılar gerçekleştirildi.

Yapılan planlama çalışmalarının ve testlerin ardından, resmi olarak 2007 yılı Mayıs ayı itibarı ile IPv6 adresleri RIPE’tan temin edildi ve Londra’da bulunan colocation cihazı üzerinde IPv6 BGP peering yapılmaya başlandı. Böylece Türk Telekom küresel IPv6 ağına erişilebilir hale geldi.

Bu gelişmenin ardından 2008 yılı Mart ayında ilk IPv6 DNS denemesi başarıyla gerçekleştirildi. Aynı yılın Nisan ayı içerinde IPv6 geçiş süreci bir genelgeyle kurum içerisinde duyurularak, farkındalık oluşturmak üzere gerekli bilgilendirme yapıldı. Omurga cihazlarının IPv6 çalıştırılması kapsamında 6PE ile ilgili çalışmalar da 2008 yılı içerisinde başarıyla gerçekleştirildi.

2010 yılı içerisinde IPv6 adreslerinin son kullanıcı ve kurumsal müşterilere tahsis edilmesine yönelik adresleme politikaları belirlenerek yazılı hale getirildi ve IPv6 ücret tarifesi www.turktelekom.com.tr resmi internet sitesinde duyuruldu. IPv6 kullanımını desteklemek adına /64 IPv6 adresinden ücret alınmamaktadır. İlk IPv6 adresi tahsisi ise 2010 yılı içerisinde Bilgi Teknolojileri Kurumu’na (BTK) yapılmıştır.

Türk Telekom'un uluslararası bağlantılarında şu anda 20 civarında Metro Ethernet müşterisine IPv6 servisi sunuluyor ve Türkiye Genelinde 81 il 2 binden den fazla noktada IPv6 Metro Ethernet servisi başlatma yeteneği mevcut. Ayrıca halen küresel IPv6 omurgaya Hurricane Electric, Level3 ve LINX trafik değişim noktaları üzerinden bağlantı sağlanıyor. IPv6 adres kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak kullanılacak son kullanıcı uygulamaları olan WEB, DNS, FTP gibi hizmetlerinin IPv6 üzerinden sağlanması içinse testler halen sürüyor.

2011 yılı için akademi eğitim kataloguna IPv6 eğitimi dahil edildi. Yıl sonuna kadar 500 kişiye eğitim verilmesi planlanıyor.

Türk Telekom'dan servis Alan IPv6 müşterileri arasında şunlar yer alıyor:

• BTK
• Çevre ve Orman Bakanlığı
• TOKİ
• Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı
• Kıbrıs Üniversitesi
• Yakın Doğu Üniversitesi
• Devlet Meteoroloji İşletmeleri
• Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü
• Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
• PTT Genel Müdürlüğü
• Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Teftiş Kurulu
• İstanbul Büyükşehir Belediyesi
• İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğü
• Sinet
• Denizli Belediyesi
• TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş.
• VeriTeknik

Şimdi madem Türk Telekom tarafından bu kadar bilgi verdik, biraz da kendi bildiklerimizle devam edelim. TÜBİTAK tarafından yayınlanan Bilim ve Teknik dergisinin Şubat 2011 sayısında yayınlanan "İnternet Tükeniyor! Ama neyse ki yenisi hazır" başlıklı haberde şunlar ifade ediliyordu:


Dünya IPv4 adreslerinin bu hızla giderse kısa zamanda tükeneceğinin uzun zamandır farkında olmakla birlikte, bu konuyla ilgili somut adımlar ve IPv6 destekli altyapıların yaygınlaştırılmasına dair çabalar ancak 2008 yılından sonra hızlanmaya başladı. Şu an Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın hemen her yerinde ağ altyapılarını IPv6 standardına uyumlu hale getirmek üzere çalışmalar devam ediyor. Fakat bu çalışmaların her yerde aynı hızda devam ettiğini söylemek mümkün değil. Ayrıca mevcut işletim sistemlerinin hemen hepsi IPv6 protokolünü desteklemekle birlikte, kullanımda olan çoğu ağ cihazı henüz bu protokolü desteklemiyor. Bu da IPv6’nın IPv4’ün yerini almasını değil, onunla paralel olarak uygulanmasını gerektiriyor.

Şimdi gelelim asıl soruya: IANA elimdeki adresler 8-9 aya kadar tükenecek diye bir açıklama yaptı. Peki IPv4 adresleri bitince ne olacak? Öncelikle 2012 yılından itibaren sadece IPv6 protokolü üzerinden erişilebilen bir takım aygıtların ve servislerin piyasaya çıktığını göreceğiz. Eğer sadece IPv4 protokolü kullanan bir aygıt veya ağ üzerinde kalırsanız, altyapınız veya aygıtlarınız yenilenene kadar bu yeni servislere erişebilmek için özel ağ geçidi hizmetlerini kullanmanız gerekecek.

Kısacası sadece Türk Telekom'un değil, herkesin bu konuyu gündemde tutmasında ve bilinci yaygınlaştırmasında fayda var.
ETİKETLER : ipv4 ipv6 türk telekom
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun